BMW 1-serien er præget af den lange motorhjelm og det lange tag, der næsten får stationcar-form frem. Kilen igennem dørhåndtagene understreger formen.Motor mener: Den nye BMW 1-serie er mere lækker og velkørende, men det er en dyr fornøjelse for så lille en bil.

BMWs lille 1-serie er ikke så lille længere. Med den anden generation er bilen vokset med 8,5 cm i længden til 432,4 cm og 1,7 cm i bredden til 176,5 cm, hvorimod højden er uændrede 142,1 cm. Akselafstanden er vokset med tre cm til 269 cm.

Karrosseriets linjer er skarpere end forgængerens, og proportionerne er præget af den lange motorhjelm. Udhænget over forakslen er kort, og det lange tag skubber visuelt kabinen bagud. I fronten har de BMW-typiske nyrer endnu en gang gennemgået en forandring og står mere stejlt end før.

Grillens kendte nyrer har fået en let opdatering og står nu mere oprejst med et lille knæk på ribberne. Som den eneste bil i kompaktklassen har BMW 1-serien baghjulstræk med en langsliggende 4-cylindret 1.6 benzinmotor eller en ligeledes 4-cylindret 2.0 dieselmotor. Begge er udstyret med BMWs nyeste Twin Power Turbo-teknik, der giver både høj topeffekt og et sejt bundtræk. Der er ingen planer om en 6-cylindret rækkemotor som i første generation.

På typisk BMW-maner bliver der leget med tallene for at dække over, at benzinmotoren kun er på 1.6 liter, men i to styrker fra 116i med 136 hk og 120i med 170 hk. Dieselmotoren er en 2.0 liter i tre styrker fra 116 hk i 116d, 143 hk i 118d til 184 hk i 120d. Kun de to kraftigste versioner var til rådighed ved den internationale præsentation i Berlin.

Bagenden er dejlig ukompliceret at se på og baglygterne pænt integreret.Hoppet opad står interiøret for. Var det ikke for de mindre dimensioner, ser interiøret ud til at komme fra BMW 6-serie Coupé. Det oser af klasse og er langt bedre end i forgængeren, der slet ikke var dårlig. Indretningen er tydelig førerorienteret og meget klar i udtrykket. Sort er dominerende og forsøgt blødt lidt op med detaljer i mat krom, der desværre giver irriterende reflekser i sidespejlene.

Pladsforholdene er generøse foran med rigelig indstillingslængde for førersæde og ratstamme, både op og ned, frem og tilbage. Sæderne er komfortable med sportslig stram polstring og holder godt på kroppen.

Dørene åbner næsten vinkelret på karrosseriet og giver gode adgangsforhold foran, men ved bagsædet er det lidt vanskeligt at få fødderne ind over den høje tærskel. Knæpladsen er øget med 2,1 cm, men er stadig til den knappe side. Derimod er bagagerummet vokset med 30 liter til 360 liter og kan udvides til 1.200 liter ved at lægge ryglænet ned.

Der hviler en vis alvor over instrumentbordet og instrumenteringen, men chaufføren kan glæde sig over præcise informationer vendt imod ham/hende.Der findes to udstyrsvarianter: Sport Line og Urban Line foruden som tilkøb en M-undervogn, der er knaldhård, og mulighed for variable støddæmpere med Urban Lines komfortable affjedring i det ene trin og M+ i det sportslige trin.

Ligesom i 6-serien har 1-serien også fire forskellige programmer for motorstyring fra Sport Plus uden ESC og hurtigere styring og gaspedal, Sport er det samme bare med ESC koblet til. Komfortprogrammet har mere servohjælp og en længere vandring på speederen.

Dertil er der det særlige ECO PRO-program, hvor klimaanlægget bliver styret intelligent, der er mere indvinding af bremseenergi, mindre aggressiv motorstyring og mulighed for at vinde bonuskilometer ved at køre efter gearskifteindikatoren.

Uanset program har alle modeller automatisk stop-start-teknik, der slukker motoren ved stilstand, gearkassen i frigear og koblingen sluppet.

Adgangen til bagsædet kan være lidt besværlig på grund af en høj tærskel. Nakkestøtterne folder op til lodret, når de skal i brug.118i lægger ud med at imponere med et drejningsmoment på 250 Nm i et område fra 1.500 o/min. til 4.500 o/min., hvor kurven klinger brat af, men kraftudfoldelsen forsætter med masser af hestekræfter til rådighed. Motorlyden er dæmpet, og den manuelle 6-trins gearkasse leverer med et lidt knudret skifte den eneste mislyd.

På listen over ekstraudstyr står en 8-trins automatisk gearkasse, der skifter så silkeblødt, at kun den ændrede motorlyd indikerer et nyt gear. Samspillet med dieselmotoren er forbilledligt, men prisen er 50.905 kr. inkl. skiftekontakter på rattet.

Foran er sporvidden øget med 5,1 cm og bagakslens sporvidde er 7,2 cm bredere. Den bredere sporvidde og den meget præcise elektromekaniske servostyring gør BMW 118i til en særegen og meget positiv køreoplevelse. Retningsstabiliteten er excellent, men det er især i hurtige kurver, at præcisionen imponerer. Der skal næsten ingen ratbevægelse til for at bilen kører nøjagtig derhen, hvor øjet kigger.

Bagagerummet er velformet og har fået lagt 30 liter til og er nu på 360 liter. Med ryglænene lagt ned er der 1.200 liter til rådighed.Typisk for BMW er vægtfordelingen for-bag 50:50, og balancen i bilen er fornem. Der er ingen tegn på uvillighed til at styre ind i kurver, til gengæld er der heller ingen hjælp at hente ved at slippe speederen. 118i kører udpræget neutralt og er let at kontrollere.

Det samme gør sig gældende i 120d med 350 Nm og 184 hk. Selv om dieselmotoren og den automatiske gearkasse gør bilen 70 kg tungere end den manuelle 118i har det ingen mærkbar indflydelse på styringen, og accelerationen er faktisk bedre end 118i.

Ny model, meget moderne teknik, lidt mere plads, mere udstyr, bedre kvalitet og på samme prisniveau som forgængeren lyder flot, men betyder ikke, at 1-serien er en billig bil. Som basebil lægger 116i ud med 370.075 kr. 118i koster 423.075 kr., 116d koster 373.675 kr., 118d koster 409.675 kr. og 120d koster 477.175 kr. inkl. leveringsomkostninger.

Skal 1’eren hedde Sport Line eller Urban Line til efternavn koster det 31.500 kr. Mere, og skal den være magen til bilerne fra præsentationen i Berlin skal der lægges 266.365 kr. til ekstraudstyr oven i. Så er prisen for 118i 454.575 kr./720.940 kr. og 508.675 kr./775.030 kr. Mon ikke basisversionen dækker behovet?

Af Peter Aaboe