Wind hedder den 3,83 meter korte bil, og navnet fortæller ganske meget om bilen, som er en roadster med klaptag.

Renault Wind har en meget speciel, meget dynamisk profil med sit "cab forward" design.Den livsglade Renault er baseret på den lille Twingo, og skaberne har taget konsekvensen af, at et bagsæde i en så lille bil ville blive ubrugeligt, når der også skal være plads til klaptaget. Derfor er Wind en roadster, altså en topersoners bil.

Det elektriske tag er af en usædvanlig konstruktion, og det er lynhurtigt. Det kan åbnes på blot 12 sekunder, hvilket er omtrent det halve af andre åbne bilers præstationer.

Trods den beskedne længde har Wind et pænt stort bagagerum, der er på 270 liter uanset om taget er lukket eller åbnet.

Renault Wind er en topersones bil. Udsynet bagud ser ud til at være et mareridt.Om Wind overhovedet kommer til Danmark er tvivlsomt. Renault har f.eks. haft mere end svært ved at sælge Twingo, og der er indtil videre ingen planer om at importere bilen til Danmark.

Wind skal ifølge tidligere oplysninger bygges på samme fabrik i Slovenien, som også fremstiller Twingo.

På Genève-udstillingen har Renault premiere på en anden, åben bil: Mégane Coupé-Cabriolet. Her er der tale om en firepersoners bil, to klasser større end Wind.


Wind - her i åben udgave - har ikke meget design fælles med Twingo, som den deler teknik med.Af Torben Arent