Elbiler var det store samtaleemne i 2010, men nu viser de tørre tal, at salget af eldrevne biler faktisk gik kraftigt tilbage fra 2009 til 2010.
Salget - forstået som nyregistreringer - blev kun på 50 personbiler mod 78 året før. Et fald på 36 procent.
Over 800.000 kr.
I dette indskrænkede felt blev det en højst usædvanlig bil, der vinder titlen som årets mest solgte elbil. Det er den californiske sportsvogn Tesla Roadster til over 800.000 kr.
Tesla’en har et forspring over for andre sportsvogne som f.eks. Lotus Elise, da Tesla som ren elbil er helt fritaget for registreringsafgift.
23 ombyggede Citroën'er
Kigger man nøjere efter i registreringsstatistikkerne, er det dog en anden elbil, der er kommet flest af ud på vejene. Det er Citroën C1, som især firmaet Choosev har fået bygget om fra benzin til el, og dem er der kommet 23 af i 2010.
Teknisk set optræder de ombyggede C1’er som brugte biler.
I 2011 vil elbilsalget formentlig eksplodere og nå op over 1.000, idet der nu for første gang er flere fabriksbyggede elbiler at vælge imellem.




Billig autohjælp
Godt billån
Rabat på test og bilsyn
Fordelagtig forsikring
Teknisk og juridisk rådgivning
Bladet Motor
Rabat på campingpladser
FDM forbehold
FDM mastercard
Camping
FDM travel
Køreteknik og motorsport
Netbutik


















Kommentarer til: "Sportsvogn er mest solgte elbil"
Opret ny kommentarTja- du burde kunne se salget af elbiler (alt inkl.) hos DBI uden at være bilimportør - det kan jeg! (jeg ser 57 solgte elbiler - heraf 11 Fiat/Micro-Vett - og hører om 23 ombyggede C1'ere). = Elbiler (alle typer) solgt i 2010 = ca. 80!!!
80 elbiler !!!! - på et 154.000 marked !!!
Danmark er sgu' et stærkt foregangsland indenfor implementering af elbiler!!!
PS. 11 Fiat/Micro-Vett er stadig mere end 9 Tesla!
mvh
Michael
Derimod optræder der 8 Fiat Fiorino og 6 Fiat Micro-Vett. Men Micro-Vett er ikke en model, men et ombygger-firma, og navnet kan dække over både Fiat 500, Fiat Fiorino og Fiat Qubo. Det kan man ikke se.
Under alle omstændigheder er det alt sammen meget små tal, og historien var forsøgt skrevet med et glimt i øjet om elbilernes tilbagegang og de spøjse modeller, der præger dette jomfruelige marked.
Venlig hilsen
Torben Arent
nyhedsredaktør, Motor
Fiat Micro-Vett er med 11 solgte elbiler nr. 1.
I hvertfald i følge De Danske Bilimportørers opgørelse.
Med venlig hilsen
Michael Thorø