Blot fem måneder efter, at General Motors solgte værktøjer og rettigheder til Saab 9-5 og ”visse 9-3-teknologier” til Beijing Automotive Industri Corporation, BAIC, står begge biler lyslevende i kinesiske udgaver på Auto China-udstillingen.
Det gælder altså også den forholdsvis nye 9-3, som Saab stadig fremstiller selv.
Front og hæk er ændret på begge modeller, men de er nemme at genkende. I kabinerne er alt uforandret, og det er meget muligt, at de tre udstillede biler er rigtige Saab’er bygget i Trollhättan. Produktionen af 9-5, der nu hedder C71, begynder om et årstid. 9-3 hedder C60, og her er der ingen oplysninger om produktionsstart.
Skal bruges til eget mærke
Beijing Automotive har længe bygget Hyundai-biler for Hyundai og Mercedes’er for Daimler, men skyder nu genvej til at få sit eget mærke.
Nogen mener, at Saab’erne skal sælges som mærket BAW, Beijing Auto Works, men bilernes logo passer bedre med et andet BAIC-mærke, der slet og ret hedder Beijing.
Den slags er ikke så nem at blive klog på, når man ikke forstår mandarin.
Ambitionen er at bygge 300.000 biler årligt – ca. det dobbelte af, hvad Saab nogensinde er nået op på.
Og typisk kinesisk, så har BAIC ikke blot ombygget de to Saab-modeller på ingen tid. 9-5eren, undskyld C71, er allerede tryllet om til elbil. Og endda med udskifteligt batteri.
Det må glæde batteriudlejeren Better Place, der meget overfladisk har været inddraget i projektet.




Billig autohjælp
Godt billån
Rabat på test og bilsyn
Fordelagtig forsikring
Teknisk og juridisk rådgivning
Bladet Motor
Rabat på campingpladser
FDM forbehold
FDM mastercard
Camping
FDM travel
Køreteknik og motorsport
Netbutik
















