Saab Automobile er nået til vejs ende efter 67 - langt overvejende stolte - år på vejene. Da General Motors endnu en gang har sagt nej til at lade kinesiske Youngman få bestemmende indflydelse, har Saab-direktør og storaktionær Victor Muller kastet håndklædet i ringen.

Firmaet har 19. december indgivet konkursbegæring, og den blev imødekommet af retten samme dag.

Slut efter 67 år

Ingen tror rigtigt på, at Saab nogensinde kan rejse sig igen som bilproducent, og dermed er et stolt svensk kapitel i bilhistorien afsluttet – ca. 67 år siden det hele begyndte med udviklingsstarten i 1944 af den første Saab-bil.

Konkursen omfatter firmaerne Saab Automobile AB, Saab Automobile Tools AB og Saab Powertrain AB.

Saab har ikke bygget biler siden april, og de seneste par måneder har bilfirmaet været i betalingsstandsning.

Ejer mister alt

Saabs ejer, Victor Mullers Swedish Automobile, Swan, nøjes med at oplyse, at en konkurs vil være det bedste for Saabs kreditorer og tilføjer, at Swan anser sine egne aktier for værdiløse.

Medarbejderne har hverken fået deres november- eller decemberløn. Det får de til gengæld nu gennem statslige svenske garantiordninger.

Forsøget på at redde Saab, siden underleverandørerne stoppede leverancerne i marts-april, har været en lang farce med skiftende påstande om, hvem der nu var trådt til som redningsmænd. Ud over at adskillige kinesiske firmaer og banker har amerikanske og europæiske banker været bragt i omløb som investorer, lige som den dubiøse russiske forretningsmand (og Mullers forretningspartner) Vladimir Antonow flere gange har optrådt som mulig investor.

GM sagde nej

Swan havde tilsyneladende fundet kinesiske investorer, bl.a. den lille bilproducent Youngman, men i sidste ende faldt redningen på, at General Motors nedlagde veto.

GM havde stadig en lille ejerandel, men mere afgørende er, at amerikanerne ejer patenter og rettigheder til store dele af Saabs teknologier, også til kommende modeller. Og GM vil ikke have, at de teknologier blev overført til et kinesisk firma, da GM har store interesser i Kina, både med egne biler og gennem partneren Shanghai Automotive.

Saab lever fint - som flyproducent

Mens Saab Automobile nu ser du til at gå over i historiebøgeren og museerne, så lever fly-  og teknologivirksomheden Saab AB og lastbilproducenten Scania videre i bedste velgående.

Saab-navnet stammer i øvrigt fra virksomhedens første aktiviteter: Svenska Aeroplan Aktiebolag.

 

Af Torben Arent