Den store tilbagekaldelse af 1,7 millioner biler fra Toyota-koncernen berører også luksusmærket Lexus.
I USA, hvor Lexus er det mærke med den højeste kundetilfredshed, skal hele 245.000 eksemplarer til kontrol for mulig benzinlæk.
Men også Europa er berørt. Godt 10.000 eksemplarer af den lille IS-serie og den mellemstore GS har en fejl, der kan få benzin til at strømme ud.
Anden type fejl
Teknisk set er fejlen af en anden type end på Toyota-modellerne, men resultatet kan blive det samme: at benzin kan løbe ud og blive antændt. Det sidste er der dog ingen eksempler på.
Fejlen hos Lexus relaterer sig til en benzintryks-måler, der ikke altid er monteret godt og tæt nok, så der kan slippe benzin ud.
I Danmark berører fejlen 32 Lexus IS250-modeller. De bliver omfatter af samme tilbagekaldelses-kampagne som Toyota-modellerne. Det vil sige, at ejerne får direkte besked fra Centralregisteret for Motorkøretøjer.




Billig autohjælp
Godt billån
Rabat på test og bilsyn
Fordelagtig forsikring
Teknisk og juridisk rådgivning
Bladet Motor
Rabat på campingpladser
FDM forbehold
FDM mastercard
Camping
FDM travel
Køreteknik og motorsport
Netbutik














