Klimakommissionen offentliggjorde tirsdag den 28. september sin rapport, hvori den anbefaler, at man afgiftsfritager el- og opladningshybridbiler også efter 2015, dog begrænset til et max antal på 100.000. FDM tvivler dog på, at det vil fremme miljøet i samme grad som, hvis man fik omlagt og afviklet registreringsafgiften.
”Det danske bilmarked er så lille, at vi ikke reelt kan påvirke bilproducenterne til at fremme elbiler. Derfor mener FDM, at der vil være større miljøgevinst ved at lave en generel omlægning af registreringsafgiften, hvor det er CO2 udledning, der er afgørende for afgiftssatsen, og ikke teknologien. Dermed vil danskerne allerede i dag få adgang til en miljøvenlig bil, og ikke være nødsaget til at vælge den bil, som de har råd til,” siger FDMs adm. direktør Thomas Møller Thomsen.
I dag er der omkring 400 elbiler på det danske marked, og langt størstedelen er indkøbt af offentlige myndigheder som kommuner, der har fået yderligere støtte til at kunne indkøbe elbilerne.
Klimakommissionen anbefaler endvidere at øge benzin- og dieselafgifterne for at øge incitamentet til at skifte fra olie til el. Det er et forslag, som FDM tager afstand fra, idet de nuværende bilejere i forvejen har betalt verdens højeste registreringsafgift og løbende også betaler relativt høje brændstof og ejerafgifter set i internationalt perspektiv.




Billig autohjælp
Godt billån
Rabat på test og bilsyn
Fordelagtig forsikring
Teknisk og juridisk rådgivning
Bladet Motor
Rabat på campingpladser
FDM forbehold
FDM mastercard
Camping
FDM travel
Køreteknik og motorsport
Netbutik








.jpg?fmtms=1336464264)




Kommentarer til: "FDM mener: Behov for ny bilafgiftsmodel"
Opret ny kommentarUndersøgelsen kunne dokumentere sort på hvidt, hvis vi er hårdt ramte - eller vise, at andre blot røver bilisterne med mere rafinerede midler.
NB Undersøgelsen ville også sætte de angiveligt høje værkstedspriser i relief.
Kun et internationalt samarbejde hjælper, men først når den fornødne teknologi ( batterikapaciteter m.m. ) på elbilerne er udviklet tilfredsstillende.
Indtil da skal vores afgifter på biler være afhængige af bilernes co2 udledning og sikkerhed.
Fint nok, hvis det giver mere co2-besparelse at sænke afgifterne generelt. Så lad os gøre det.
Det er til gengæld en fedtet og små-egoistisk holdning på forhånd at afvise højere afgifter på brændstof. Det er jo uden for en hver tvivl, at skal bil-vaner ændres så skal der være økonomisk incitament til det. Jeg synes det er mere rimeligt, at vi sammen tvinges i mere miljøvenlig retning vha. af afgifter, så alle er lige, end at man lader det være op til folk selv at vælge mellem miljøet og pengepungen