Er dette fremtidens bytransport? Det funderer den amerikanske bilgigant og specialfirmaet Segway over, efter at de to har præsenteret en mellemting mellem Segways tohjulede ”løbehjul” og en lille elbil.
Den lille, eldrevne kabinescooter blev præsenteret på New York Autoshow som et lille lyspunkt, der for en stund skulle dæmpe den negative nyhedsstrøm om amerikansk bilindustri i almindelighed og General Motors i særdeleshed.
Det virker dog som ikke som givet, at P.U.M.A. - Personal Urban Mobility and Accessibility - bliver til noget. Indtil videre hedder det, at GM og Segway er gået sammen om at udvikle P.U.M.A., men at der ikke er offentliggjort nogen tidsplan.
Det spøjse køretøj med plads til to er bygget efter samme princip, som Segways kostbare el-løbehjul, hvis mest opsigtsvækkende funktion er, at det kan holde balancen hen over kun én aksel.
P.U.M.A. kan køre op til 56 km på en opladning, og topfarten angives ligeledes til 56 km/t.




Billig autohjælp
Godt billån
Rabat på test og bilsyn
Fordelagtig forsikring
Teknisk og juridisk rådgivning
Bladet Motor
Rabat på campingpladser
FDM forbehold
FDM mastercard
Camping
FDM travel
Køreteknik og motorsport
Netbutik

















