Juryen bag ”Årets Bil i Danmark” var langt fra enig om valget af Årets Bil i Danmark 2010. Men her begrunder 16 jurymedlemmer, hvorfor VW Polo 7. oktober vandt den årlige konkurrence arrangeret af Motorjournalisternes Klub Danmark - eller hvorfor det skulle have været en anden.
Polo vandt en kneben sejr over Opel Astra med Citroën C3 Picasso, Renault Scénic og Mazda 3 på de følgende pladser.
Søren W. Rasmussen, Motor: For mig at se var det den helt rigtige bil, der vandt. Polo passer glimrende til det danske marked, hvor det at købe bil i høj grad skal være noget, der både omfatter det praktiske, det økonomiske, det sjove, det sikre og det miljømæssige. Og det gør Polo. Den er på størrelse med en ældre VW Golf, og den kan inden længe fås i en dieselversion, der kan køre over 30 km pr. liter, og med sin nyeste benzinmotor på bare 1.2 liter med turbo og syvtrins DSG-gear giver den et teknisk knockout til konkurrenterne. Opel Astra og den fleksible Citroën C3 Picasso er også fine biler.
Karsten Meyland Lemche, Motor: VW Polo er en af de bedste nye minibiler på markedet, en bil som kører langt på literen og samtidig byder på lidt lækker luksusføling i de dyrere modeller. Småbørnsfamilierne kommer til gengæld til kort i minibilen, de bør i stedet se på den mere fleksible og lidt større Citroën C3 Picasso, der var min anden store favorit i årets kåring.
Torben Arent, Motor: VW Polo sprudler ikke af nytænkning og kreativitet, men det er en helstøbt bil, og missionen er pokkers godt udført: Superb mekanik, kørestil med både komfort og dynamik, fornuftig plads og sparsommelige motorer. I horisonten skimtes en miljøvariant, der slår Toyota Prius på CO2: 87 gram og 30,3 km pr. liter diesel. Og efter 28 år uden en Årets Bil-sejr til VW er det en fortjent hæder for års gedigen bilbygning og utallige innovationer. Polo var min nr. to – jeg satte idérigdom, design, plads og praktisk brug over kvalitet og gav førstepladsen til Citroën C3 Picasso.
Morten Kjeldsen, Berlingske Media: Opel Astra og VW Polo var mine foretrukne, i nævnte rækkefølge, men ingen grund til brok over afgørelsen. Polo er komfortabel og sporty, pladsen er fornuftig og sikkerheden i top. Astra fik point for sine raffinerede køreegenskaber, sin delikate undervogn og sit kontante og direkte styretøj. Samtidig ser den godt ud, og med det udstyr, den introduceres med, virker prisen på 274.000 kroner for den moderne 1,4 liters turbobenziner rimelig.
Allan Graubæk, Politiken: Citroën C3 Picasso var min nr. 1. Den er kæk at se på og særdeles opfindsomt indrettet uden at blive containeragtig som en Berlingo. Godt udstyr, højt sikkerhedsniveau, fornuftige priser - lige hvad mange danskere har brug.
Mikkel Thomsager, Bil Magasinet: VW Polo er et fint valg, men den er også det sikre og forudsigelige valg. Teknisk set bringer den kun lidt nyt på banen, men det er en nydelig, velkørende, rummelig minibil til en konkurrencedygtig pris, og fra starten fås den i et stort udvalg af udstyrs- og motorvarianter. Jeg havde hellere set Opel Astra, Renault Scénic eller - allerbedst - Toyota iQ løbe med plaketten. Astra er lækker, kører godt og rummer en del spændende, ny teknik. Grand Scénic er en stor forbedring i forhold til forgængeren. Toyota iQ er nok en nichebil, men den bidrager med både nytænkning og spændende løsninger.
Jens Høy, Erhvervsbladet: Polo er lidt altmodisch i indretningen, men udbuddet af motorer og teknik overbeviser. Desuden rækker pladsen til en mindre familie, idet den i princippet er lige så rummelig som Golf var for 10 år siden. På den måde er bilen to biler. Den kan være minimalistisk og basisudstyret til en pris, hvor familien kan være med lige under 200.000 kr. Eller Polo kan fyldes godt op med motor, 7-trins DSG-gearkasse og lækkert udstyr, og så er bilen en helt anden og eksklusiv oplevelse med en prislap, der nærmer sig 300.000 kr. Designet er samtidig meget tidløst.
Mogens Thomsen, Lolland-Falsters Folketidende: Jeg havde Mazda 3 og Opel Astra som de to spidskandidater skarpt forfulgt af Citroën C3. Polo’en er absolut en dejlig bil med lækre, brændstoføkonomiske motorer, en umiddelbart dejlig kvalitet i kabinen, men også med et design både ude og inde, som vi efterhånden kender rigtig godt. Når Poloen i mine vurderinger røg ud af favoritrollen skyldes det især pris (selv om den er blevet mere spiselig end tidligere) og minimums-garantien. Af samme årsag – garantien – havde jeg Mazda 3 placeret foran Opel Astra.
Gert Nielsen, Berlingske Media: Polo er et godt og indlysende valg som årets bil. Den kombinerer basale værdier som funktionalitet med rimelige priser. Jeg havde den dog ikke som min første prioritet – blandt andet er billigste model så skrabet og fyldt med hård plastik, at man ikke bør købe den. Min favorit var den nye Opel Astra. Det er en sjældent set velkørende bil i det segment og bortset fra lidt trang plads bagtil, er det svært at finde noget at kritisere.
Morten Brunsgaard Bek, Berlingske Media: Jeg havde VW Polo som kandidat nummer et til Årets Bil 2010. Den overgår konkurrenterne ved ikke at have nævneværdige fejl eller mangler. Den kører fremragende, har fornuftige motorer, ser godt ud og har en gennemtænkt kabine. Og i modsætning til tidligere er den ikke dyr i de rigtige versioner.
Christian Schacht, Bilavisen, Fyens- Nordjyske Stiftstidende: VW Polo er en værdig vinder, men også et lidt kedeligt valg. Den kører nok forrygende og har supermoderne motorer, der kører langt på literen. Men i forhold til den nye og frække Opel Astra virker designet nærmest altmodisch. Mit førstevalg var dog Renault Grand Scénic. Den kører godt, har masser af plads og leveres med stærke motorer, mens prisen er ekstremt konkurrencedygtig. Et oplagt hit til storfamilien.
Søren Juul, Bil Magasinet: Personligt så jeg hellere den geniale Toyota iQ eller den ekstremt velkørende Audi A5 Sportback som Årets Bil 2010, men i finalefeltet stod VW Polo øverst på min stemmeseddel. Gedigen, tysk teknik pakket stilrent ind. Gode allround-køreegenskaber og danskervenlige priser.
Steen Nielsen, Berlingske Media: Opel Astra var min vinder med VW Polo på andenpladsen. Astra er den mest komplette bil. Flot design, super køreegenskaber og med spændende teknik, bl.a. det selvtænkende lygtesystem. Polo skal roses for den høje kvalitet og brede modelprogram.
Jens Overgaard, Bilavisen: Min favorit var Citroën C3 Picasso, der byder på nye veje for downsizing og viser, at en bil i miniklassen sagtens kan være en rummelig og fleksibel familiebil. C3 Picasso fremviser godt design, praktisk anvendelighed, fornuftigt udstyr, og særdeles rimelige priser fra under 200.000 kr. VW Polo, som jeg har vægtet et mulehår efter, er en værdig vinder. Den er helstøbt, svær at sætte en finger på, og er med sine avancerede TSI-motorer, DSG-gearkasser og Bluemotion-modeller, der går over 30 km/l et forbillede.
Hans Uffe Christensen, B.T.: Jeg stemte på Polo som Årets Bil 2010, fordi den repræsenterer sund fornuft, flot design og stor brugsværdi parret med et højt teknologisk niveau. Ikke mindst imponerer den nye Blue Motion-udgave, der klarer 30 km/l. Enestående for så rummelig en bil. Bedre end de dyre hybridbiler og de små skrabede sparebiler. Det tiltaler mig, at Polo er en no-nonsense-bil, der ikke lefter for modepåhit eller unødvendigt dyre detailløsninger.
Jon Arskog, Bilen - Auto Bild Danmark: Mit soleklare valg af Polo til Årets Bil er, at det var som at komme hjem efter en lang dag på arbejde. Bilen føles naturlig og kører som den skal. Styretøjet er godt og præcist uden at være for tungt, gearskiftet det samme, og undervognen er tilpas afstemt til en sportslig kørestil uden at den bliver ukomfortabel. Tværtimod opleves bilen meget komfortabel. Sæderne er gode, førerpladsen godt indrettet og kabinen har været udsat for et gevaldigt kvalitetsløft, der i Comfortline-versionen bringer den op på Golf-niveau.




Billig autohjælp
Godt billån
Rabat på test og bilsyn
Fordelagtig forsikring
Teknisk og juridisk rådgivning
Bladet Motor
Rabat på campingpladser
FDM forbehold
FDM mastercard
Camping
FDM travel
Køreteknik og motorsport
Netbutik

















