Nye biler på danske nummerplader er EU-klassens duks. I hvert fald når det gælder CO2-udledningen.
Det viser nye tal fra Det Europæiske Miljøagentur, der ud fra 287.000 indberetninger fra de 27 medlemslande har undersøgt CO2-udledningen for alle 13,2 millioner solgte biler i EU i 2010. Af den fremgår det, at danske biler med et gennemsnitligt CO2-udslip på 126,6 gram CO2 pr. kilometer (gCO2/km) sidste år toppede listen over mest CO2-venlige bilpark efterfulgt af Portugal, hvor snittet lå på 127,3 gCO2/km.
Dermed er det på et år ikke bare lykkedes Danmark at skære yderligere ned på bilparkens CO2-udledning, der i 2009 lå på et gennemsnit på 139,1 gC02/km. Faldet betyder også, at vi allerede sidste år opfyldte EU-målsætningen om, at nye biler fra 2015 højest må udlede 130 gCO2/km. En målsætning EU har pålagt bilproducenterne.
Generelt fald i EU
Knap så gode tal kan Estland og Letland bryste sig af. De to baltiske lande ligger med et gennemsnit på 162 gCO2/km i listens tunge ende.
Set over en bred kam går det dog den rigtige vej i Europa. Faktisk faldt bilernes gennemsnitlige CO2-udledning sidste år i alle EU-lande, med undtagelse af Slovakiet, hvilket tilskrives ikke mindst den stadig stigende andel af dieselbiler. Mens disse i 2009 udgjorde 45,1 procent af alle nyindregistrerede biler i EU, var det tal sidste år steget til 51,3 procent. I Frankrig var tallet næsten 70 procent.
De stadig flere nye dieselbiler på vejene forklarer til dels også de pæne danske CO2-tal.
Danskerne ikke grønnere end andre
Hovedårsagen skyldes dog den høje danske registreringsafgift, der betyder, at det især er de små biler, der triller over forhandlerdisken.
”Det er naturligvis glædeligt, at Danmark ligger så pænt, som vi gør. Det skyldes imidlertid ikke, at vi er mere miljøbevidste end vores europæiske naboer men snarer, at vi kun har råd til at købe de små biler, som kører langt på literen,” siger Søren W. Rasmussen, bilteknisk redaktør på Motor.
Ifølge ham kører der stadig mange gamle biler rundt, som forurener væsentligt mere end tilsvarende nye biler i samme størrelse.
”Den afgørende udvikling sker i dag inden for de større biler, som kører stadig længere på literen. Men fordi afgifterne herhjemme er så høje, har folk ikke råd til at skifte bilen ud til en tidssvarende og langt mere miljøvenlig og i øvrigt også mere sikker bil. Dermed styrer udviklingen uden om os. I FDM mener vi derfor, at man i stedet bør lægge afgifterne om, så de i højere grad tager udgangspunkt i, hvor langt bilen blandt andet kører på literen,” siger Søren W. Rasmussen.
Læs hele rapporten fra Det Europæiske Miljøagentur her




Billig autohjælp
Godt billån
Rabat på test og bilsyn
Fordelagtig forsikring
Teknisk og juridisk rådgivning
Bladet Motor
Rabat på campingpladser
FDM forbehold
FDM mastercard
Camping
FDM travel
Køreteknik og motorsport
Netbutik












