Køreteknik 2

Køreteknik 2 er et 6 timers kursus. Her får du en grundig teoretisk gennemgang af bilens teknik så som ABS, ESC osv. hvordan teknikken fungerer og ikke mindst, hvordan udnytter du den nye teknik optimalt. Teorien afvikles som power point præsentation, med billeder og video klip. Du får ligeledes en grundig teoretisk gennemgang af de korrekte bremse og styre teknikker. Ligesom vi på dette kursus arbejder med svingteknik og ideallinier. Vi gennemgår selvfølgelig også de manøvrer vi skal træne i praksis ude på banen.
 

Bestil opkald om kørekurser på Jyllandsringen

Bestil opkald om kørekurser på Sjællandsringen 

 

Praksis

Du har allerede gennemført Køreteknik 1 og ved derfor hvordan kurset fungerer i praksis . Øvelserne trænes mere intenst og med højere hastigheder. Bremse og undvige manøvrerne er på dette kursus lys styrede, så vi arbejder også med reaktionstiden. Nedenfor kan du se, hvilke manøvrer kurset består af.  

Øvelser på almindelig asfalt

  • Ideallinier i kurver
  • Slalom
  • Lysstyret bremse- og undvigemanøve
  • Dobbelt undvigemanøvre

Øvelser på glat vej

  • Katastrofebremsning
  • Kombineret bremse og undvige manøvre
  • Dobbelt undvige manøvre 
  • Bremsning på uens friktion
  • Ideal kurve kørsel 
  • For- og bagvognsudskridning Bremsning i sving  

Hvem kan deltage

Alle bilister med kørekort til personbil, som har deltaget i kurset køreteknik 1. Kurset gennemføres i egen bil. Køreteknik 2 er velegnet til både private og erhvervs bilister. 

Bestil opkald om kørekurser på Jyllandsringen

Bestil opkald om kørekurser på Sjællandsringen
 

Priser

Normalpris: 1295 kr.
Medlemspris: 1095 kr.
Priserne er inklusive moms og forplejning over dagen

Kurser på FDM Jyllandsringen Klokken           
Tirsdag den 20. marts 2012  Udsolgt 08.30 - 15.30
Onsdag den 28. marts 2012  Udsolgt 08.30 - 15.30
Tirsdag den 2. oktober 2012 08.30 - 15.30
Torsdag den 1. november 2012 08.30 - 15.30
Kurser på FDM Sjællandsringen      Klokken          
Fredag den 20. april 2012  Udsolgt 10.00 - 16.00
Lørdag den 28. april 2012  Udsolgt 11.00 - 16.00
Lørdag den 25. august 2012 11.00 - 17.00