Betalingsring i København
I relation til den igangværende debat om konsekvenserne af en betalings-ring i København, vil FDM på vegne af bilisterne gerne fremsætte vores syns¬punkter til de videre politiske drøftelser og – overvejelser.
Indledningsvis ønsker vi at gøre opmærksom på, at omkostningerne ved en betalingsring i København kommer til at ramme almindelige familier og pendlere i omegnskommunerne hårdt. Bilen udgør allerede hustandenes næsthøjeste udgift, og er ofte et redskab til at få hverdagen til at hænge sammen med job, børn og indkøb. Betalingsringen vil medføre, at en familie hvor der dagligt pendles en eller flere gange over betalingsringen, årligt får mindst 11.100 kroner mindre til rådighed, eller, hvis de lader bilen stå, får større besvær med at få hverdagen til at hænge sammen. I den forbindelse finder FDM, at det er yderst relevant at se nærmere på hvilke fordele det er tanken, at betalingsringen vil give som modvægt til de penge eller den tid, den enkelte familie mister.
Vil en betalingsring reducere trængsel i og omkring København?
Ifølge tælledata fra Københavns kommune, er trafikken faldet markant i indre København. Når trafikken i centrum af Købehavn alligevel kan synes massiv, hænger det snarer sammen med de omfattende begrænsninger på vejene i forbindelse med byggeriet af Metroen, ukoordineret vejarbejde, lukning af veje mv. Interessant er også, at der kan aflæses en trafikstigning ved kommunegrænsen, men ikke over den planlagte betalingsring.
Selvom betalingsringen vil ændre trafikmønstret i hovedstadsområdet, vil den overordnede trængsel ikke falde nævneværdigt. Beregningerne fra Tetraplan viser, at betalingsringen giver et fald i trafikken i indre by på over 35 procent, mens trafikken i hele hovedstadsområdet kun vil falde med beskedne 4 procent. Tallene peger altså i retning af, at det massive fald i trafikken i indre by, opvejes af en tilsvarende stigning i trafikken uden om ringen. Det billede stemmer overens med erfaringer fra udlandet.
Det er FDMs vurdering, at Københavns omegnskommuner vil opleve et øget trafikalt pres på vejene, hvis betalingsringen bliver en realitet. Både i form af omvejskørsel og parkering på villavejene omkring S-togsstationerne. Det er med andre ord stærkt tvivlsomt om betalingsringen reelt vil mindske den samlede trængsel i hovedstadsområdet.
Vil en betalingsring mindske luftforurening?
En række beregninger og rapporter fra Tetraplan, COWI og DTU slår fast, at biltrafikkens negative påvirkning på luftkvaliteten er begrænset. Benzin-personbiler har næsten ingen negative eksterne omkostninger i forhold til luftforurening og de udgør aktuelt 7 ud af 10 personbiler. Derimod udgør udstødning fra dieselmotorer uden partikelfiltre samt varevogne og tung trafik hovedparten af køretøjers andel af den samlede luftforurening. Betalingsringen vil primært betyde et fald i antallet af personbiler og vil derfor også kun give et marginalt fald i udledning af farlige partikler og et beskedent fald i CO2 udslip på ca. 3,5 procent.
De nyeste erfaringer fra London viser, at betalingsringen ikke målbart har mindsket luftforureningen – blandt andet fordi trafikken er flyttet fra indre by ud til ydersiden af selve betalingsringen. Den miljømæssige positive virkning betalingsringen trods alt kan have i indre København, vil blive opvejet af en tilsvarende forurening i omegnskommunerne.
Løsning og dialog
FDMs modstand overfor betalingsringen grunder i, at vi mener, at det er det forkerte middel til at nå målene om mindre trængsel og bedre luftkvalitet. Betalingsringen vil betyde, at hovedparten af bilisterne skal betale reg-ningen i penge og tid for et marginalt fald i trængsel og luftforurening i hovedstadsområdet.
FDM så hellere, at mobilitet og hensynet til miljøet blev fremmet gennem investeringer i infrastruktur, herunder en havnetunnel, motorring 5 og bedre kollektiv trafik. Dertil markant udbyggede muligheder for at kombinere bil og kollektiv transport ved etablering af gode Parkér og Rejs muligheder omkring stationerne i omegnskommunerne og længere ude på Sjælland.
Afslutningsvist er det FDMs ønske, at traditionen med at sikre bredt flertal i Folketinget om trafikbeslutninger fortsætter, og at den danske infrastruktur bygger på en helhedstænkning frem for snævre lokale trafikløsninger. Vi håber, at I vil arbejde for at dette fortsat kan blive tilfældet.
FDM deltager gerne i en fremadrettet dialog om løsninger på miljø- og mobilitetsudfordringerne.
Med venlig hilsen
Thomas Møller Thomsen
Adm. direktør




Billig autohjælp
Godt billån
Rabat på test og bilsyn
Fordelagtig forsikring
Teknisk og juridisk rådgivning
Bladet Motor
Rabat på campingpladser
FDM forbehold
FDM mastercard
Camping
FDM travel
Køreteknik og motorsport
Netbutik













Kommentarer til: "Åbent brev fra FDM vedr. betalingsringen i København"
Opret ny kommentarAl erfaring viser, at når man forbedrer fremkommelighed på vejnettet, forøges trafikken hurtigt derefter.
De som skal transportere sig mellem hjem og arbejde indenfor betalingsringen, vil opleve en forbedret vejkapacitet fordi omegnsbilister er blevet forment adgang til København. Samtidigt vil københavnerne opleve en massiv trængsel inden for kommunegrænsen i den offentlige trafik.
Resultatet vil være at københavnere der før benyttede offentlig transport, vil kunne spare væsentligt mere tid ved at benytte bilen.
Biltrafikken indenfor ringen vil blive væsentligt mere belastende for miljøet. Om morgnen vil der være flere biler som køre med kold motor indenfor ringen og derfor er meget mere belastende for nærmiljøet end pendler bilerne som ankommer til København med varme optimalt forbrændende motorer
Ved de københavnske arbejdspladser vil der blive kamp om parkeringspladserne mellem de velstillede pendlere der stadig benytter bilen og københavnere der nu er tvunget over i bilen pga elendig fremkommelighed i det offentlige system. Der vil opstå forøget cirkuleringskørsel” i jagten på parkeringspladser i nærheden af arbejdspladserne,
Det må forventes at mange københavnske cyklister også vil overveje at tage bilen i det at koldstarts smok vil gøre det for uattraktivt og sundhedsskadeligt at cykle.
Alt dette ville kunne undgås med en kørselsafgift hvor al kørslen inden for betalingsringen beskattes. Københavnere ville i denne model ikke have samme incitament til at koldstarte bilen, luften ville blive friskere og københavnere der før benyttede bilen vil le nu reelt finde det mere attraktivt at cykle frem for at benytte bilen eller offentlig transport.
En model der bygger på en ”kørselsafgift” vil kunne implementeres meget hurtigt og næsten gratis:
1) Bilister forud registrerer deres kørsel med overtakseret SMS, internettet eller en mobil app.
2) Der opsættes en række mobile skjulte kameraer der streamer til en central server som udføre OCR genkendelse af nummerplader. Bilister der ikke betaler vil modtage bøder der hurtigt vil kunne få dem til at ændre adfærd.
3) Finansiering af kontrolsystemet kan klares ved at staten udbyder kamera licenser til alle som måtte være interesseret i at være ”trafikspottere” . Dem der tegner licens betaler for kamera og trådløst straming udstyr, og modtager samtidigt en hvis procent del af provenuet af de bøder til bilister som det enkelte kameraer har registreret .
Diskussionen om overvågning finder jeg temmelig akademisk. Alle går rundt med en mobiltelefon, det bliver i dag logget centralt hvilke sendemaster den enkelte mobiltelefon har været forbundet til, 99% af alle voksne dansker er alligevel overvåget på denne måde i dag. Politiet kan med en dommerkendelse, udtrække trafikdata over hvor du har opholdt dig de sidste mange måneder.
Hvis bekymring for overvågning skulle være tungtvejende, kunne man bruge et par milliarder på en anden teknisk løsning som reelt ikke medføre mere overvågning af den enkelte fordi vi alle går rundt med en mobiltelefon alligevel: Et kontrolsystem til en ”Kørselsafgift” kunne alternativt implementeres som en SIM-kort løsning:
1) Alle biler får installeret en SIM-kort box, denne box logger på et internt plomberet lagermedie hvilke sendemaster den passeret forbi.
2) Alle sendemaster inddeles i takstzoner, disse takstzoner downloades til SIM-kort boxen.
3) Periodevis udregner boxen selv afgiften på baggrund af takstinformationer og loggen over passerede sendemaster. 4) Boksen uploader den summerede afgift til en central server én gang om måneden. Den summerede afgift vil ikke indeholde detaljer om trafikmønster, den summerede afgift vil kun indeholde saldoen renset for kørselstider og kørsles steder.
En kørselsafgift a la London modellen vil medvirke til mindske trængslen indenfor ringen på vejnettet, fordi fremkommeligheden ikke bliver ædt op af ny lokal biltrafik. Dette vil betyde at de trafikanter der passere ringen også vil opleve forbedret fremkommelig inden for ringen. Biltrafikken vil blive reduceret, at tage cyklen vil være både sundere og sikre.
Hvis flere cykler vil det frigive kapacitet i den offentlige transport til de lønmodtagere, som har arbejde udenfor cykelafstand. Øget fremkommeligheden i det offentlige system vil forhåbentligt muliggøre at en omegnsborger kan transportere sig og fra arbejde indenfor normal børneinstitutions åbnings tid.
Lønmodtagere der bor i cykelafstand til betalings ringen, men har en arbejdsplads indenfor betalingsringen der ligger udenfor cykelafstand kan gøre sig følgende overvejelse:
Hvis man bor i Herlev og arbejder i Sydhavnen , vil det om vinteren ikke være muligt at cykle de 16 km til arbejde, offentlig transport er eneste mulige alternativ til bilen, men offentlig transport tager 30 minutter mere hver vej end bilturen. Hvis trængselsafgiften implementeres, vil trængslen på det offentlige system sandsynligvis medføre at det vil tage 45-50 minutter hver vej at tage det offentlige. Hvis budgettet kun rækker til at tage bilen med hjem om fredagen, og køre tilbage til ringen om mandagen, vil den eneste måde man ville kunne få tilværelsen til at hænge sammen inden for institutions åbningstid være at parkere bilen i Husum hver aften og tage cyklen af cykelanhængeren og cykle til Herlev. Om morgnen må man så passere den stærkt trafikerede Ring 3, hægte cyklen bag på bilen og køre videre til arbejde gennem København ad Ring 2.
Københavnere der arbejder udenfor ringen vil omvendt kunne parkere bilen om aftnen i Herlev og kun passere betalingsringen på cykel eller med offentlig transport, eller samkørsel. Herlev vil dermed blive belastet af parkerede biler tilhørende pendulere og københavnere der parkere tæt på ringen og skifter til anden transport. Der bliver ikke megen plads til at spille fodbold for børnene på villavejene i Herlev.
En kamera løsning har den kæmpe fordel at den er fleksibel da det er nemt at flytte kontrol kameraer rundt hvis ringens grænser skal ændres. En løsning der bygger på en Brobizz teknologi vil medføre milliard udgifter hvis ringens placering skal ændres.
For mig er der et stort problem i at man starter ud med en betalingsring der arealmæssigt er så stor at meget transport ikke vil kunne klares på cykel . Ringen vil kun blive en gevinst hvis den udvides gradvist. Den offentlige transport rundt om ringen, indenfor ringen, til og fra ringen må udvikles gradvist. Ringen kan forsøgsvist udvides i takt med at den offentlige transport forbedres og bilister ændre adfærdsmønster og finder sammen omkring samkørsel i bil eller tager cyklen.
For at undgå problemerne med stor koncentration af parkerede biler tæt på begge sider af ringen , vil det være nødvendigt at opdele betalingsringen i mange zoner som takseres i de omfang de enkelte zoner passeres. Herved vil koncentrationen af parkerede biler kunne fordeles langs grænserne mellem mange zoner.
En trængselsafgift vil med stor sandsynlighed medføre så megen kaos og modvilje, i takt med at folk erfarer konsekvenserne, at den vil blive nedlagt efter næste folketingsvalg. Regeringen burde derfor vise ansvarlighed og vælge en fleksibel og billig teknologi der ikke koster milliarder at implementere eller justere, for at undgå spild af offentlige midler. Tænk hvis ringen allerede skal afskrives efter 18 måneder.
Jakob Sylvest Vierø
Regeringens begrundelse for betalingsringen er gået fra at handle om miljø til alene at handle om trængsel og som en indtægtskilde til at kunne udbygge den kollektive trafik. FDM er af den opfattelse, at sidstnævnte er den eneste reelle begrundelse. Efter vores mening bliver vores formodning tilmed underbygget af regeringens egen miljøundersøgelse af betalingsringen, hvor ringen sandsynligvis vokser fra Ring2 til kommunegrænsen (derfor er tallene anderledes end ovennævnt):
http://www.vejdirektoratet.dk/pdf/Traengselsring/1%20Rapport407_Traengse...
Af rapporten fremgår det, at 95-97 % af vejstrækningerne i København vil få et marginalt ændret støjniveau i intervallet +/-1 dB (dvs. ikke hørbart), at niveauet af sundhedsskadelige partikler kun vil falde med 3-6 pct., da ”lastbiler og busser vurderes at bidrage til en betydelig andel af byens lokale partikelemission.” s.79. For den ekstrabeskatning på mobilitet på ca. to mia. kr. om året, kan man blandt Københavns kommunes borgere altså spare ½-1½ for tidligt dødsfald, som følge af luftforurening. Så det er en meget dyr løsning for at få marginalt bedre luftkvalitet i København.
Men hvad med trængslen? Af de 130.000 timer som trafikforskere siger, der bliver spildt i bilkøer i hovedstadsområdet dagligt, vil betalingsringen løse de 15.000 timer. Konkret vil det betyde, at en nu betalende bilist kan spare 1,7 minutter mellem Herlev og centrum (før 21,4) eller 3,3 minutter mellem Hillerød og Rådhuspladsen (før 40,4). Igen er effekten skuffende ift. de omkostninger, som betalingsringen vil påføre bilisterne og samfundet samlet set.
Vi arbejder for at skadevirkningerne for alle bilister bliver minimeret. Her vil en tarifstruktur, der følger trafikken være oplagt. Men så længe betalingsringen er konstrueret til at maksimere overskuddet, er det op af bakke at få undtagelser fx for folk, der bor inden for ringen. Omvendt kan man også sige, at det er folk inden for ringen, der får glæde af, at der er færre biler i byen, ligesom de selv vil kunne køre gratis rundt inden for ringen.
Venlig hilsen
Allan Skytte Christensen, Forbrugerøkonom
Kan FDM - som det mindste - tale for at borgere i København skal have "rabat", og helst mindst de 90% som i London.
Jan Østergaard Bertelsen
Nørre Søgade
København
bliver registringsafgiften sat ned på nye biler og ikke kun på de små vogne som er mere miljøvenlige, hvad med alle dem som gerne vil køre med campingvogne hvor det er nødvendigt med en ordentlig forvogn.