Pladsen lukker den 23.10.2011 men åbner igen den 30/3 - 21/10 - 2012

Du kan booke online hvis du samtidige ønsker at leje en campingvogn eller campinghytte. Benytter I egen campingvogn - ring 4354 0767

Central placering i hyggelige omgivelser

Tangloppen er beliggende på en halvø i Køge Bugt Strandpark som en integreret del af Ishøj Havn og kun ca. 500 m fra 7 km fin sandstrand. I området er der mulighed for at dyrke strandliv, windsurfing, sejlsport samt lystfiskeri (dog ikke fra pladsen). Pladsen er beliggende lige over for kunstmuseet ARKEN.

Forbindelser til København

Der er kun 18 km til Københavns centrum, og transportmulighederne er ideelle – der afgår S-tog fra Ishøj station hver 10. minut. Der er gode indkøbsmuligheder i nærheden af pladsen, som også er et godt udgangspunkt for seværdigheder på hele Sjælland. Pladsen kan desuden tilbyde god information om attraktioner i København og omegn. Det er muligt at leje cykler på pladsen.

Læs mere om sæværdigheder omkring København

FDM har et debatforum for campinginteresseret, hvor du kan udveksle erfaringer og stille spørgsmål. Det er gratis af blive medlem.

Tilmeld dig gruppen