Peugeot 508 (2011)

90%
87%
41%
97%

FDM mener:

Den nye Peugeot 508 lever op til forventningerne og leverer et meget flot resultat for føreren, mens bilen er noget aggressiv over for fodgængere.
Gå tilbage til nyheden -- Gå til oversigt over alle crashtest

Samlet bedømmelse:

Testen viste, at kabinen forblev stabil under kollisionen. Beskyttelsen af knæ og ben var god, og Peugeot kunne vise, at beskyttelsen gælder for personer af forskellige højder og siddepositioner.

 

Den noget mere barske pæletest medførte lidt højere belastninger, men samlet set er resultatet flot. Beskyttelsen ved bagendekollisioner var meget fin ved både sæde og hovedstøtter.

 

Beskyttelsen af børn i bilen er til topkarakter, og airbag kan kobles fra, hvis der benyttes autostole på forsædet.

 

Beskyttelsen af fodgængere var meget fin i nogle områder af bilen, men desværre også meget aggressiv ved andre områder. Det kan gøres bedre.

 

Sikkerhedsudstyret omfatter antiudskridningssystemet ESC, selealarmer og fartbegrænser på mere end 95 % af de solgte biler, og Peugeot 508 opnår derfor en meget høj karakter på dette område.

Se video af crashtest

Se video af ESC-test

Gå til testen hos Euro NCAP

 

Peugeot 508 (2011) Euro NCAP crashtest

Fører
Passager
Sidekollision
Pæletest
Piskesmæld
Hvad betyder farverne på dukkerne?
Galleri
Forrige
Næste
Forrige billede Næste billede
Høj opløsning