Bliv medlem af FDM - det betaler sig Læs mere ›
Søg

Værdi af test

banditten78's billede
Medlem af
Redigeret d. 12.10.2010 kl. 16:54 | Matis Kofoed Pe...

Nu har jeg brugt mange timer på potten med Motor, jeg studser dog over de evindelige "dæk test", hvor fremgår forudsætningerne for testne, hvis man ikke kender forudsætningerne udover "testen er fortaget sammen ADAC" så er den jo ikke meget værd.

 

Kommentarer til: "Værdi af test"
CHAU's billede
Medlem af
Oprettet d. 14.11.2011 kl. 11:45 | Christian Autzen
#8Her er så et lille indlæg, som jeg egentlig synes kunne henføres til en, som ønsker at afspore debatten; af en eller anden grund.

Vi kan vel alle blive enige om, at tests er af det gode - ikke mindst når det er store forbrugerorganisatiioner bag. Og her er det så ADAC, som den store betaler, og som FDM har et godt samarbejde med.

At FDM vægter anderledes end ADAC for dæktestene, er vel egentlig ganske fornuftigt, for i Danmark har vi meget vådt vejr, og derfor bliver våde veje vægtet utroligt højt. Og så giver resulatet jo et lidt andet - men så heller ikke mere, end at grunden/basis som sådan ikke ændres.

At nogle så vil bruge sådanne forskelle til at legitimere egen holdning, kan da være fint nok - men som forbruger bliver vi så vildledt; faktisk lidt som i politik, hvor ethvert parti jo næsten vil gøre hvad som helst for at vildlede, når der er noget, som de ikke kan bruge i eget regi.

Her burde Matis for det første have skrevet, hvilket ærinde han var ude i, og så også hvilken interesse han har i at prøve at vildlede.

Hilsen

Christian
g-h's billede
Medlem af
Oprettet d. 11.11.2011 kl. 23:20 | Gert Hansen
#7 Hvis man har kørt bare lidt, på de sidste to års snehvide vinterveje, vil man have opdaget, at bilen opfører sig anderledes, afhængigt af temperatur og hvor meget sneen er fastkørt.

To forskellige dæktest kan aldrig være udført under optimalt samme forhold, så derfor kan dækkene ikke sammenlignes, på tværs af testene.

Dæktest kan kun bruges til at sammenligne de dæk, som netop er oppe mod hinanden, i testen.
sorenc's billede
Medlem af
Oprettet d. 11.11.2011 kl. 23:15 | Søren H. H. Chr...
#6Jeg synes FDM har skrevet det før, altså at FDM ikke selv har råd til disse omfattende test og derfor samarbejder med ADAC om at bruge resultaterne. Og det er vel ganske fair.

Og forudsætningerne for den enkelte test (den givne størrelse) må forventes at være ens for dækkene, hvorfor de kan sammenlignes.

At FDM så måske kan komme til et andet resultat end ADAC og Auto Bild kan skyldes at FDM lader de enkelte test veje anderledes end ADAC. F.eks. at vådt føre skal veje tungere end hos ADAC o.lign.

Og så er der det med størrelserne. ADAC har test for flere år tilbage, så mon ikke man kan finde en størrelse, der passer der. Igen det har noget med omkostninger at gøre. Det er umuligt at teste "alle" størrelser, så der vælges fra år til år. Se mere på  http://www.adac.de/infotestrat/tests/reifen/default.aspx (kræver nok en smule kendskab til tysk).
F.Aagaard's billede
Medlem af
Oprettet d. 11.11.2011 kl. 21:54 | Flemming Aagaard
#5 Hej Morten P

Man kan vel godt konstatere  at FDM's dæktest er lånt direkte fra ADAC 1/1 hviklet FDM heller ikke lægger skjul på.

Derudover kan man så konstatere at ADAC er en medlemsejet organisation ligesom FDM og at Auto Bild er en magasin der lever af salg og reklamer.

Derudover kan der så være forskeld på dækstørrelser, test biler og testbetingelser.

hvem der er mest retvisende skal jeg ikke gøre mig til dommer over, jeg bruger samme model som Per R når jeg udvælger sommer og vinter dæk - som åbenbart allerede er ved at være en mangelvare
Per Friis Rasmussen's billede
Oprettet d. 13.11.2011 kl. 00:37 | Per Rasmussen
#4Det med MOTOR og potten kan jeg godt nikke genkendende til... 

Bortset fra det, så synes jeg ikke man skal lægge alt for meget i de tests. Man skal som regel altid buge en anden størrelse end lige den der er med i testen, og så er man lige vidt...

Jeg finder gerne et dæk som plejer år efter år at ligge stabilt i mange tests. Good Year UltraGrip eller Michelin Alpin er gode eksempler, så her går man ikke helt galt i byen.
momerstrand@gmail.com's billede
Medlem af
Oprettet d. 11.11.2011 kl. 01:24 | Morten Merstrand
#3Jeg syntes de test's er forskellige i alle blade.. det eneste de kan blive enige om er at de billige kinesere er noget skidt.. top 10 dækkene er jo nærmest ens..
m300679's billede
Oprettet d. 09.11.2011 kl. 21:56 | Morten Poulsen
#2Jeg kan simpelthen ikke begribe hvordan FDM kan komme frem til et resultat som ligger så langt fra AUTO bild. Samme dæk - FDM vurdering "køb ikke" AUTO BILD vurdering "testvinder" det lugter sku da af at den ene test er betalt af dæk firmaet. Desuden blev ADAC og dermed FDM tilsyneladende afsløret i sidste års test at være betalt af vinderen. HMM hvodan finder man ud af det
Florin's billede
Medlem af
Oprettet d. 12.10.2010 kl. 17:02 | Torben Bo Bo Florin
#1Kan vi ikke gå ud fra, at der er samme forudsætninger for samtlige dæk? Altså samme størrelser, samme bil, samme vejr- og baneforhold osv.

I så fald kan dækkene sagtens sammenlignes indbyrdes - bare ikke fra test til test, men det giver heller ikke rigtig mening.

Skriv kommentar

GemGennemlæs
  • Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.
  • Tilladte HTML tags: <a> <p> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><span><div><br />
  • Internal paths in double quotes, written as "internal:node/99", for example, are replaced with the appropriate absolute URL or relative path.
  • Filter for image paths to CDN URLs

Yderligere information om inddataformater

Nyhedsbreve

Få nyheder, gode råd og tilbud,
der gør dit liv som bilejer lettere

FDM på Facebook