Hvordan kan det gå til, at nye medlemmer kan tegne 1 års medlemsskab incl. vejhjælp for 699 kr. mens medlemmer skal punge ud med 369 kr. for vejhjælp - oven i årskontingentet på 620 kr. ? Har jeg overset et eller andet ?
Mvh Per Christensen
Få nyheder, gode råd og tilbud,
der gør dit liv som bilejer lettere
Kommentarer til: "Rabat på autohjælp til nye medlemmer "
Opret ny kommentarFik motorstop på en bjergvej nogle kilometer uden for Banske Bystrica i Slovakiet. Ringede hjem til Falck - og en halv time efter stod min bil på en fejebakke, på vej til værkstedet.
Ugen efter løb jeg tør for benzin på motorvejen mellem München og Nürnberg (ja, pinligt). Ringede hjem igen, og en halv time efter kom der benzin til mig.
Den service er virkelig pengene værd!
Jeg bakker dog også Mike op i at det ville have klædt FDM at belønne de bestående medlemmer i forbindelse med jubilæet - jeg har selv været medlem i over 30 år og har ALDRIG overvejet at melde mig ud. Når jeg om 10-12 år kan blive pensionist (med mindre regeringen kommer igennem med deres sære regler) så jeg gerne, at kontingentet blev til et 'senior-kontingent' - fx. 25% under normalt kontingent.
God påske
Torben
Om året eller en "engangstilbud" for at blive hængende?
Vidste I også, at hvis man vil melde sig ud, så ringer en venlig dame og tilbyder rabat på medlemskabet? Jeg blev ringet op og tilbudt 200 kr. kontingentnedsættelse.
jeg skriver med min irritation blot fordi jeg som dig har valgt at blive medlem af fdm for at få talt billistens sag, når en bagdel bliver klemt, få kompetent rådgivning og mange andre gode fordele, der er ved foreningen
det jeg oplever nu, er at man formentlig profitgrunde og det kan være fornuftigt nok - griber til disse (mobiltlf.sælger) metoder som vil gøre foreningen til ren forretning - kan det svare sig - vi venter indtil vi får brug for det -
ikke en seriøs forening værdi
og så er jeg lidt imponeret over denne sides brugbarhed
mvh karsten
Det kan måske godt synes lidt urimeligt, at nye medlemmer får rabat. Men det er jo kun jagt på flere kunder.De giver nok ingen overskud det første år, men hvis de bliver hængende, vil de generere et overskud. Ganske normal salgspolitik, ikke kun ved mobiltelefoner, men de fleste steder hvor der sælges abonnementer.
Som jeg også påpeger, der er også flere muligheder for rabat for medlemmer.
Jeg er i øvrigt ikke medlem for, at få rabat, men for at få medlemsservice, som jeg synes jeg får.
Jeg har f.eks. flere gange haft behov for at hjælp fra ruridisk afdeling, som altid har svaret mig hurtigt og professionelt.
Så generelt er jeg ganske tilfreds, efter mange år.
vh
Karsten
Min holdning til velkomsttilbud er stadig den samme. Det er i orden, at man får et eller andet ekstra, når man melder sig ind i FDM.
Til gengæld føler jeg ikke, at vi som loyale medlemmer gennem en årrække er blevet påskønnet i det forgangne år, hvor FDM havde 100 års fødselsdag.
Jeg skrev bl.a. til FDM med et forslag om, at man kunne tilbyde medlemmerne en rabat på et køreteknisk kursus. Jeg fik et svar - de ville tage det med i overvejelserne. Intet skete, og i øvrigt skete der ikke noget andet, der kunne glæde medlemmerne.
Hilsen
Mike
hvorfor skal jeg som 25 årligt medlem betale mere end nye
skulle man ikke tænke, denne her forening skulle satse på loyale og engagerede medlemmer, der ikke blot har en interesse i at spare penge på kort sigt
jeg har skrevet til fdm og bedt om en holdning og der er meldt ud, at der er behov for en seniorordning - det er meget tiltrængt - jeg afventer til årsskiftet og hvis ikke der er sket noget afgørende - ikke et emblem - så vil jeg uden omkostninger melde mig ud - vente ind i januar og tage et tilbud - hvis der ikke er nogen, har jeg intet tabt - jeg har heller ikke fordele som loyal medlem.
Enig med Karsten!
I øvrigt mener jeg, at det er spild af medlemmernes penge, at de fra hovedkontoret udsender reklame for FDM Vejhjælp i særskilt brev til medlemmerne. Vi ser jo produktet både i Motor og på hjemmesiden. Vi havde nok tegnet abonnementet på nuværende tidspunkt, hvis vi var interesseret.
I øvrigt er der i FDM forsikring tilknyttet Falckabonnement med vejhjælp i hele Europa, så mange medlemmer har slet ikke brug for FDM Vejhjælp.
Jeg selv skiftede fra FDM forsikring til Lærerstandens Brandforsikring, da jeg begyndte at studere til folkeskolelærer. Det er samme koncern, samme dækning osv. Eneste forskel er, at mine forsikringer blev billigere, og jeg får i min studietid studierabat på forsikringerne:-)
Og som jeg ser FDM Vejhjælp, så bliver det hurtigt dyrere end andre produkter, da man, så vidt jeg husker, skal betale noget pr. gang udover abonnementsprisen.
Ydermere er der i langt de fleste bilforsikringer tilknyttet vejhjælp på den ene eller den anden måde.
Jeg tror det er almindelig salgstaktik. Nogle steder får man en velkomst gave, nogle giver stor rabat i den første abonnementsperiode. Jeg har lige fået lavet et vintersyn med kr. 200,- i rabat, samt gratis periodisk syn.
Det er ganske almindelig handelspolitik, for at få solgt noget. Du har sikkert også tegnet et avisabonnement på et tidspunkt til halv pris for første periode.
vh
Karsten