Vores Mazda 3 – 1,6DE HB er lidt mere end en måned gammel og har kørt ca. 2.300 km.
Hver morgen når den startes, kommer der en kraftig elektrisk hylelyd fra venstre side af motorrummet (hvis man står foran bilen og kigger ned i motorrummet) Den bliver kraftigt forøget, når håndbremsen deaktiveres. Lyden fortsætter i ca. 3 til 10 minutter. Mazda har intet bud på hvad det er – er der nogen af jer der har et bud?
Ligeledes har bilen en raslelyd/klaprelyd fra instrumentbrættet ved speedometeret/infodisplay når den når ca. 1.800 omdrejninger, eller køre på meget ujævn vej. Er der andre der har haft en lignende oplevelse?
Få nyheder, gode råd og tilbud,
der gør dit liv som bilejer lettere
Kommentarer til Mazda 3 - hylelyd fra motoren og raslelyd fra instrumentbrættet.
Opret ny kommentarHylelyden har jeg tilgode, men raslelyden - Bingo!
Den begyndte efter et værkstedsbesøg ved ca. 3.000km, men da jeg på det tidspunkt var så ofte på værksted at jeg overvejede at dele folkeregisteradresse med autoforhandleren, besluttede jeg mig for at vente til mit 20.000 service (det går lidt stærkt med de km, når den ellers ikke er på værksted ).
Lyden kom ved godt 1.500 omdrejninger, og mest når billen trak (så det kunne genskabes ved at køre op ad bakke i konstant fart).
Efter service var det blevet endnu værre, og raslen strakte sig nu fra 1.500 omdrejninger til 2.500 omdrejninger. Selv en CD kunne få det hele til at rasle.
...så jeg skulle komme tilbage her til morgen.
Den helt slemme raslelyd blev rettet med det samme ved at de fjernede mine solbriller fra solbrilleholderen i loftet (piiiinligt ), men at fjerne den sidste lyd var lidt mere bøvlet. Handskerummet blev vist taget ud, set efter og samlet igen.
Det hjælper dig nok ikke meget, da min lyd kom efter et værkstedsbesøg, men det er helt sikkert at den ikke skal være der, og hvis du har et værksted der er bare halvt så tålmodigt som mit, så skal de nok få det rettet, selv om det er møg irriterende at leve sit liv på E45 i en lånebil.
Det er klart en garantisag hvis den har gjort det fra starten, så hvis dit eget værksted ikke kan løse det, så prøv at høre et andet...
...det var iøvrigt skønt at hente bilen i eftermiddags! Jeg lyttede ikke til musik, og lod headsettet ligge - nød bare at der ikke var nogle midlyde :o)
Mvh
Karsten