Jeg har en skoda roomster 1,4 16v fra 2008.
Det er med longlife der skulle kunne køre op til 30.000 pr. service.
Indtil første service kørte den ca 24.500 km. Det syntes jeg umiddelbert ikke var så langt men det blev forklaret med at det var en ny bil og kørselsmønstret var præget af 50-60% bykørsel. OK!
Jeg flyttede dog kort før første service og nu blev kørselsmønstret pludselig ca 10-15% bykørsel mens resten er motorvej/landevej. Jeg kører 2x30 km om dagen med et gennemsmitlig benzinforbrug (siden sidste service) på 14,45 km/l. Aligevel vil computeren have bilen til service når den runder 49.000.
Det kan ikke forklares med at det er en ny bil. Og det kan ikke forklares med kørselsmønstret der jo er ændret betydeligt uden at have forlænget serviceintervallet.
Jeg er netop faldet over et gammelt forum -
http://www.ezz.dk/839816-maerkvaerdigt-variabelt-serviceinterval-pa-skod...
- omhandlende samme emne hvor der bliver hentydet til om computeren er instillet forkert.
Han havde i øvrigt et kørselsmønster der hedder 2x 100 km om dagen men skulle alligevel til service hver ca 25.000 km.
Er der nogen der kender til dette emne?
Det var måske værd for FDM at undersøge sagen - hvis der altså er en sag! Skoda sælger i hvert fald (fortsat) bilen på at den skulle kunne køre op til 30.000 pr. service.
Få nyheder, gode råd og tilbud,
der gør dit liv som bilejer lettere
Kommentarer til: "Mærklige service intervaller på skoda Roomster"
Opret ny kommentarDet er lige som, når de skriver, at bilen kan køre op til, så og så mange kilometer på literen.
Begge forhold, er under de mest optimale betingelser og derfor sjældent opnåeligt, for de fleste danskere.
De to små ord (op til) gør det hele lovligt i markerdsføringen og selvfølgelig derfor flittigt brugt.
Som jeg har skrevet i en anden tråd, undrer det mig, at Seat der kører med samme teknik, som Skoda og andre VAG produkter, kører med 15.000km. serviceinterval.
Er det ud fra erfaringen, at 30,000km er for langt?!!