Bliv medlem af FDM - det betaler sig Læs mere ›
Søg

Kør-selv-ferie til Normandiet (D-dags stederne)

petrich's billede
Medlem af
Redigeret d. 30.01.2010 kl. 15:22 | Flemming Petric...

Hej

Jeg kunne i juni måned tænke mig at køre selv til D-dags stederne i Normandiet. Jeg kunne tænke mig at køre rundt dernede i ca. 10 dage for at have rigtig god tid til at se mange af stederne. Er der nogle herinde der har erfaring med disse steder. Er der nogle der har nogle gode råd angående tur-planlægning derned (gerne med en overnatning undervejs) hotel, samt andre gode råd hører jeg meget gerne.

Hilsen

Flemming Petrich Jensen

Grønlandsparken 54 E

6715 Esbjerg N

flemming@petrich.dk

Kommentarer til: "Kør-selv-ferie til Normandiet (D-dags stederne)"
petrich's billede
Medlem af
Oprettet d. 08.02.2010 kl. 19:23 | Flemming Petric...
#5Tak for jeres svar.
Så blev jeg så meget klogere
Hilsen
Flemming
g-h's billede
Medlem af
Oprettet d. 08.02.2010 kl. 17:23 | Gert Hansen
#4Nogle af de små GPS'ere har ikke hukommelse til hele Europa, så du får derfor muligheden til selv at vælge, om du vil have nord, øst eller vesteuropa installeret.
Du kan se på kortet, hvilke lande der er dækket, af det valgte kortudsnit!
CHAU's billede
Medlem af
Oprettet d. 08.02.2010 kl. 13:28 | Christian Autzen
#3Hvis du har Europa liggende på din GPS'er, så vil du givet skulle vælge Europa.

Jeg har ikke selv været ude for at skulle vælge mellem flere forskellige muligheder, og kan derfor ikke give dig den rigtige forklaring.

- Ellers vil jeg ønske god tur til Frankrig.

Hilsen
Christian
petrich's billede
Medlem af
Oprettet d. 08.02.2010 kl. 07:28 | Flemming Petric...
#2Hej Chau
Mange tak for dit svar. Jeg har nu fundet et hotel i Cabourg via FDM. Jeg vil bruge dette som udgangspunkt og har booked 9 overnatninger. Green Panorama, Cabourg, desværre var det ikke på min GPS, men jeg fik tastet adressen og byen ind, så der er ialt 1.395 km derned. Så det skal jeg nok finde. Jeg kan se du er med i GPS klubben og har lige et lille spørgsmål som du måske kan svare på. Jeg har en Garmin 255WT med livslang opdatering, og har netop fået en opdatering som jeg har kørt ind. Her er der en ting der undrer mig, når man en næsten færdig spørger den om, hvilke steder man vil have f.eks. Frankrig, Norden eller f.eks. Vesteuropa. Er man nød til at indtaste dem enkeltvis, eller er der en mulighed for at få det hele på en gang.
Hilsen
Flemming
CHAU's billede
Medlem af
Oprettet d. 30.01.2010 kl. 18:09 | Christian Autzen
#1Følgende hotel-hjemmeside kan absolut anbefales til undersøgelse og reservation af hotel:

www.hotels.com

Vælg den danske udgave. Jeg har flere gange benyttet den - og der er fin service.

Bemærk dog, at hvor der står noget om, at der er parkeringskælder, så "betyder" det - specielt hvis det er i centrum af en by, at parkering udenfor på gaden ikke kan anbefales.

Ellers, så er IBIS-hoteller normalt af god standard, og til overkommelige priser; men hjemmesiden indeholder mange gode hoteller - og der er billeder og gode beskrivelser.

Når du så har udvalgt dit hotel, så tjek i din GPS, om hotellet er med i listen her - for så er det bare at lægge den ind som favorit.

Hilsen
Christian

Skriv kommentar

GemGennemlæs
  • Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.
  • Tilladte HTML tags: <a> <p> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><span><div><br />
  • Internal paths in double quotes, written as "internal:node/99", for example, are replaced with the appropriate absolute URL or relative path.
  • Filter for image paths to CDN URLs

Yderligere information om inddataformater

Nyhedsbreve

Få nyheder, gode råd og tilbud,
der gør dit liv som bilejer lettere

FDM på Facebook