Bliv medlem af FDM - det betaler sig Læs mere ›
Søg

Købeloven af brugt bil

bretti's billede
Redigeret d. 17.02.2011 kl. 15:32 | Ralph Bretthauer

Hejsa

Jeg har købt en brugt bil hos en forhandler i Maj 2010, dvs. for ca. 9 måneder siden. Dækkene var delsvis flad grundet standtiden, det gjorde jeg forhandleren opmærksom på, men det vil han ikke tage sig af, så jeg betalte for fire nye dæk. Pyt. Ved sidste service hos en VW forhandler bemærkede de en ret vigtig skrue i mortorrummet, som sad løs og var uoriginal. Da det kræver en del "fjernelse" af andre stumper for at skifte samt et nyt gevind lavede de ikke fejlen, men gjorde trods alt opmærksom på. Desuden var en af parkeringssensorer i stykker, hvilket jeg selv har betalt. Nu er der to yderlige sensorer i stykker og jeg kontaktede sælgeren. Han siger at det er kun 6 måneder han skal hæfte for eventuelle fejl, desuden kan det jo være at mit værksted har ødelagt skruen. Ved godt at der står 2 år i købeloven, men forhandleren påstår altså han han kun hæfter for 6 måneder. Er det påstand mod påstand eller ved forhandleren mere? En parkeringssensor er vel heller ikke en sliddel ligesom bremser? Har i et bud på, hvordan jeg bør / skal forholde mig? Alle gode råd og lignende erfaringer modtages gerne. Venlig hilsen / Ralph

Kommentarer til Købeloven af brugt bil
Per Friis Rasmussen's billede
Oprettet d. 17.02.2011 kl. 16:10 | Per Rasmussen
#1Hej Ralph.

Når forhandleren henviser til de 6 måneder, så er det fordi at man under købelovens reklamationsret opererer med fortolkningen : "formodningsreglen"

Den henviser til bevisbyrden, som er pålagt sælger i denne periode, så i denne periode skal sælger altså bevise at fejl eller mangel ikke har været til stede på leveringstidspunktet.

Man "formoder" altså i retspraksis at fejlen har været tilstede på lev.tidspunkt og at sælger må "æde" en tvist om hvornår en fejl eller mangel er opståes i dette halve år, hvorefter det - i de resterende 1½ år af reklamationsretten - er køber der har bevisbyrde, og som normalt selv må til lommen hvis der opstår en fejl.

Kort fortalt i praksis:

Inden for det første halve år kan du gøre krav gældende. Efter ½ år kan du normalt ikke.

Så nu hvor der er gået 9 måneder efter dit bilkøb er det mit indtryk at du kan skyde en hvid pil efter et krav mod sælger.

Skriv kommentar

GemGennemlæs
  • Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.
  • Tilladte HTML tags: <a> <p> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><span><div><br />
  • Internal paths in double quotes, written as "internal:node/99", for example, are replaced with the appropriate absolute URL or relative path.
  • Filter for image paths to CDN URLs

Yderligere information om inddataformater

Nyhedsbreve

Få nyheder, gode råd og tilbud,
der gør dit liv som bilejer lettere

FDM på Facebook