Bliv medlem af FDM - det betaler sig Læs mere ›
Søg

Har ikke mulighed for at overholde p-regler

nbmadsen's billede
Redigeret d. 28.12.2010 kl. 03:48 | Nikolaj Bo Madsen

Hej med jer.

jeg har igår D. 27-12-2010 parkeret på City Parkerings P-plads, jeg fik en bøde fordi min pwatch var indstillet forkert, det har jeg heller ikke noget problem med.

Mit problem er at jeg ifølge CP´s regler skal parkerer i en p-bås, men parkeringspladsen var fyldt med sne så man ikke kunne se båsene. Er der nogle regler for at hvis man ikke kan følge CP´s regler 100 % at de så heller ikke kan kræve at man følger nogle af deres regler? eks. Tidsbegrænsningen, Handicap parkering, p-bås osv.

Håber i forstår hvad jeg mener og at i kan hjælpe mig.

Hilsen Nikolaj

 

Kommentarer til Har ikke mulighed for at overholde p-regler
karsten@forum.dk's billede
Medlem af
Oprettet d. 28.12.2010 kl. 07:54 | Karsten Allesha...
#1Du har forhåbentligt taget billeder af din bil, da du opdagede p-afgiften?

Din regel om 100%, har jeg aldrig hørt om. Og jeg tror ikke den holder i retten.

Men eftersom du har fået afgiften for at have indstillet din p-watch forkert, er det dette forhold der er afgørende. Du vil vel ikke bebrejde p-vagterne at ejerne af p-pladsen ikke har ryddet ordentligt?

Skriv kommentar

GemGennemlæs
  • Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.
  • Tilladte HTML tags: <a> <p> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><span><div><br />
  • Internal paths in double quotes, written as "internal:node/99", for example, are replaced with the appropriate absolute URL or relative path.
  • Filter for image paths to CDN URLs

Yderligere information om inddataformater

Nyhedsbreve

Få nyheder, gode råd og tilbud,
der gør dit liv som bilejer lettere

FDM på Facebook