Bliv medlem af FDM - det betaler sig Læs mere ›
Søg

Grande Punto - erfaringer?

Asger Ellekrog's billede
Medlem af
Redigeret d. 04.12.2009 kl. 10:50 | Asger Ellekrog

Overvejer at købe en Grande Punto 75hk diesel fra '07 med godt 50.000km på bagen. Den kommer til at køre ca. 45.000km/år som pendler/familiebil (to voksne + et barn).

Har ikke haft Fiat før, og alarm-klokken for småfejl, hyppige værkstedsbesøg og almindelig irritation ringer foran mig. Men er den slags en saga blott, og har Fiat efterhånden lagt de uheldige 'traditioner' bag sig?

Bilen tiltaler mig ellers på de fleste måder; design, økonomi og køreegenskaber. Pladsen er nok lige til øllet (kommer fra ´05 Mondeo stc.), men det går nok.

Erfaringer udbedes! :-)

/Asger Ellekrog

Kommentarer til: "Grande Punto - erfaringer?"
Søren C. Fischer's billede
Medlem af
Oprettet d. 31.01.2011 kl. 14:17 | Søren C. Fischer
#7 

Jeg har nu kørt cirka 170.000 km i min GP 1.3 JTD 90hk

Jeg købte bilen fra ny og har skiftet følgende i den tid jeg har haft bilen:


  • alle 4 gløderør

  • styreboks til gløderør

  • adskillige baglygtepærer (primært øverste venstre)

  • bremseskiver foran

  • elrudemotor/hejseværk til førerdøren


Pt. døjer jeg med, at pærerne til forreste positionslys ikke fungerer, og jeg har kørt med denne fejl i over et år. Det kommer simpelthen ikke 12V frem til pæren. Det skal nok fikses inden syn til efteråret, og jeg er også ved, at være GODT træt af den gule advarselstrekant i instrumenteringen :-)

Og mine støddæmpere skal skiftes nu ved 170.000 km.

Mine råd må være:


  • Køb motorvarmer (Webasto eller Eberspächer) til GP med JTD

  • Køb den med aircon eller klima (svært at finde i JTD bilerne)

  • Få eftermonteret midterarmlæn foran; Fiat har det til eftermontering til under 1.000 kr.

  • 90Hk JTD er betydeligt mere frisk end 75-modellen. (85Hk ECO modellen har jeg ikke prøvet)


Bortset fra det, så jeg haft 3.5 gode år med min bil indtil nu; som iøvrigt altid har kørt +20 km/L :-)
formanden@fisker.mail.dk's billede
Oprettet d. 29.07.2010 kl. 15:52 | Kim Hansen
#61.  gear kabler knækker 

2. turbo begynder at hyle efter ca 65000 km 

3. er du bruger af tagbagagebærer er fiats løsning elendig fare for at ridse tag stor.
Asger Ellekrog's billede
Medlem af
Oprettet d. 05.12.2009 kl. 15:51 | Asger Ellekrog
#5... for gode brugbare svar! De giver mig en nogenlunde go' fornemmelse. Jeg skal prøvekøre den omtalte bil i morgen. Så må jeg se, om dén ellers er i orden og er blevet behandlet godt.

Jeg har før prøvet en sprit-ny som umiddelbart gav et godt indtryk. Især motoren tiltalte mig. Samme dag prøvede jeg også en Suzuki Swift og en Opel Corsa - begge to med samme Fiat diesel, men med vidt forskellig kørekarakteristik..! Corsa'en virkede lidt tam og godmodig, mens Swift'en var overraskende kvik i afsættet og sjov at køre. Den er dog et nummer for lille.

Grande Punto'en var knapt så kvik som Swift'en, men betydeligt mere frisk end Corsa'en

Håber det indtryk holder ved...
7555766's billede
Medlem af
Oprettet d. 04.12.2009 kl. 16:29 | Ole S S Olesen
#4Har kørt 90000 km i årg 2006 Grande Punto 1.4 77 hk - udover en temperaturføler i kølevand rep på garanti ,er der kun lavet 3 x service med de alm dele som filtre - tændrør og olie.
Er meget tilfreds.
Dieselen er mig bekendt fra fiats dimensioneret til at holde mindst 250.000 km og har ingen tandrem , men kæde.Har i Tysk Autobild test i 95 hestes udgave, vist sig som en af de motorer der efter 100000 km udviste absolut mindst slid.
Den rangerede højere på 100000 km listen ens de
såkaldte tyske premiummærker.
Selv har jeg haft 4 peugeoter, 2 mazdaer og en alfa at sammenligne med og her er Grande Puntoen bedre.Men generelt er nyere biler efter min opfattelse skruet meget bedre sammen en ældre.
Per Friis Rasmussen's billede
Oprettet d. 04.12.2009 kl. 16:18 | Per Rasmussen
#3Vi havde i en periode en Grande Punto 1,2 active fra 2006. Den havde en del irriterende el-fejl (bla. forskelige relæ`er der var meget følsomme),og så synes jeg at Fiat`en virkede lidt "tynd" i samlekvaliteten. Hvis man eksemplevist smækkede bagklappen i, lød det nærmest som to tynde metal-grydelåg der knallede mod hinanden.
Men køredynamikken er der ikke noget i vejen med. 1,2 `eren skulle have nogle omdrejninger før den viste drejningsmoment, og det gav en ikke så imponerende benzinøkonomi som jeg havde håbet. Det er selvfølgelig et helt andet billede i diesel-versionen.

Jeg vil sige: anbefalelsesværdig med forbehold, men skal den stærke pris taget i betragtning, så synes jeg JTD`eren er et godt køb.
9610304's billede
Medlem af
Oprettet d. 04.12.2009 kl. 12:48 | Bjarke Bitsch J...
#2Jeg har kørt PuntoGrande siden maj 2006 (benziner 1.4 16v) uden problemer. En servomotor til styretøjet lavede lidt bøvl, men blev skiftet, og så har bilen kørt upåklageligt uden fejl af nogen art. Den har, hos mig, kørt 16.72 km pr. liter over 70.000 km. Der er lidt sidevindsfølsomhed ved stærk sidevind, men det opvejes af den daglige glæde over god indstigningsforhold, p.g.a. højden af bilen. Styretøjet opfatter nogen som lidt livligt, men holder man roligt på rattet, er det intet problem. Rummeligheden er større end man umiddelbart tror. Fiat's generelle ry om småfejl kender jeg, ikke da jeg kun har kørt i mærket siden 1980. Rustspøgelset forsvandt i 1990. Bilen er lige byttet til en Bravo 2.0 Diesel p.g.a. et supertilbud fra min lokale Fiat-forhandler.
hgr's billede
Medlem af
Oprettet d. 04.12.2009 kl. 12:24 | Henning Rose
#1Har ikke specifikke erfaringer med Grande Punto, men er nu på voresw 3. Fiat
Punto 75 SX 1994 - købt fra ny, kørt ca. 160 t.km i bilen
Punto 1,9 JTD 2001 - købt i 2003 - kørt ca. 100 t.km. i bilen
Bravo 1,9 Multijet 2008 - købt fra ny, pt. 30 t.km på tælleren.

Det generelle indtryk: Ingen problemer.

Selvfølgelig er der forskel på en bil med et prisskilt på den forkerte side af den halve million og ovennævnte, men det har været (og er ) rigtig gode brugsbiler.1,3 MJT-motoren i Grande Puntoen har jo ry for at være en rigtig perle, som jo også bruges i f.eks. Opel.

Skriv kommentar

GemGennemlæs
  • Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.
  • Tilladte HTML tags: <a> <p> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><span><div><br />
  • Internal paths in double quotes, written as "internal:node/99", for example, are replaced with the appropriate absolute URL or relative path.
  • Filter for image paths to CDN URLs

Yderligere information om inddataformater

Nyhedsbreve

Få nyheder, gode råd og tilbud,
der gør dit liv som bilejer lettere

FDM på Facebook