FDM er helt begejstret for dette kort, og opfordre til at bruge det både her og der. Men pas på, for hvis du udnytter bare lidt af den kredit på 30.000 kr. der følger med, tager de 15-16 % i rente. Det informerer FDM ikke noget om. Det kan bestemt ikke være til medlemmernes fordel, og burde kunne gøres meget bedre.
Torben Luk
Få nyheder, gode råd og tilbud,
der gør dit liv som bilejer lettere
Kommentarer til: "FDM Master Card"
Opret ny kommentarFx kan det nævnes, at aftalen med Burger King og Inspiration kun gælder ved betaling med FDM MasterCard.
Kunne FDM ikke komme på banen og klart melde ud hvordan det forholder sig? Og kunne FDM ikke lave en komplet oversigt over gældende MasterCard aftaler, da det nye fordelshæfte ikke angiver disse rabatter....?
I dag har jeg fået denne mail:
Jeg kan glæde dig med at i vores næste Fordelsmagasin (det gamle rabathæfte) som udkommer ultimo marts, er der ingen aftaler, som udelukkende er MasterCard aftaler. Alle vores eksisterende MasterCard aftaler kan nu også benyttes med FDM fordelskort.
Problemet er bare at jeg ikke er gift og aldrig har været det
og bor alene
Man må konstaterer at Lån og Spar bank er fuld blodede amatører
Jeg kan ikke accepterer at fdm ikke går aktivt ind i sagen, på min side, og regner derfor med at melde mig ud
mvh ib
Jeg vil anbefale at FDM skifter samarbejdspartner, fx til EnterCard som blandt andet håndterer COOP´s MasterCard-ordning. Og de gør det godt og langt mere fleksibelt og professionelt end Lån & Spar gør for FDM.
Jeg er egentlig ret godt tilfreds med FDM. Motor er et godt blad. De gule fejeblade er et godt tilbud. Testcentrene har sparet mig mange ærgrelser.
Men det er altså som om, der mangler styring i biksen. Nogle afdelinger, eller tiltag, falder helt udenfor, hvad jeg forventer. Det er godt nok ærgerligt. Håber, det bliver bedre. Måske trænger organisationen til en slankekur :)
Mvh. Martin Sigaard
Jeg ringede for at få en begrundelse, som de ikke var meget for at give. Men jeg fandt dog ud af, at de ikke ville give 2 x 30.000 kr i kredit til en person, de ikke kendte i forvejen. Jeg foreslog så, at jeg fik begge kort med en kredit på 5.000 kr på hver, og at jeg fortsatte med at betale hele beløbet hver måned, som jeg altid har gjort. Det kunne de ikke administrere, fortalte den venlige bankdame.
Så nu har jeg et LIC Mastercard med mulighed for kredit op til 30.000 kr samt et FDM Mastercard, hvor jeg skal indbetale beløbet, før jeg kan bruge kortet. Det giver ikke mange impulskøb, kan jeg godt røbe.
Jeg skrev til FDM og bad dem tage problematikken op med banken. Men hørte hverken noget fra FDM eller banken.
Så hvis FDM vil give sine medlemmer rabatmuligheder via et Mastercard, bør de sætte sig i brugers sted og få lavet nogle regler, der kan bruges i praksis.
Bedst hilsner
Per Raahauge
Lad mig citere: "Reelt set kan man sige, at havde FDM ikke FDM MasterCard var der heller ikke nogen FDM MasterCard aftaler i fordelsprogrammet."
Det er da indlysende, at der ikke ville være FDM Mastercard-rabatter, hvis der ikke fandtes et FDM Mastercard!!! Man laver da heller ikke en rabatordning, som kører via FDM American Express, når der nu ikke findes et sådant kort...!
Sikke dog en omgang sludder, som ikke giver svar på noget som helst!
Mike
Jeg har efter afvisningen fra Lån & Spar Bank, prøvet at søge om Mastercard ved to andre banker, ud over det kort, jeg allerede har gennem min egen bank.
Begge steder blev jeg forhåndsgodkendt, med de samme indsendte oplysninger, som L & S bank fik!
Altså er der i hvert fald tre andre banker, der mener at vores økonomi er i orden, til et Mastercard!!!
Jeg gider simpelthen ikke bruge tid og penge, på at have et Mastercard uden kredit, som måske bliver brugt, to til tre gange om året!
Det må i altså kunne gøre bedre!!!
Tak for dit indlæg her i forum.
Nu har FDM i mange år prøvet at tilføre medlemsrabatter alene på medlemskortet, som andre lignende foreninger/klubber tilbyder deres medlemmer. Det har ikke kunnet lade sig gøre, da mange partnere ikke vil håndtere medlemskortet og de udfordringer det giver ude ved kasselinien.
Af og til glemmer medlemmet (gælder også andre klubber), at vise medlemskortet inden kassen bliver slået ud, og vil efterfølgende have rabatten. Det giver ekstra arbejde for den ansatte og bogholderiet i firmaet. Ydermere vil de 10 der står i kø også gerne have rabat.
Derfor lancerede FDM i oktober måned 2007, FDM MasterCard med henblik på at få et samarbejde med de partnere som tidligere har sagt nej tak til medlemskortet.
Reelt set kan man sige, at havde FDM ikke FDM MasterCard var der heller ikke nogen FDM MasterCard aftaler i fordelsprogrammet.
Jeg tilladt mig at vedlægge et link omkring FDM MasterCard.
https://www.lsb.dk/fdm/content/fdm_fordele/alle_fordele/alle_fordele/fdm_mc/tilbagebetaling/Artikel
Med venlig hilsen
FDM
Partnerafdelingen
Michael Due
mdm@fdm.dk
Der er nok ingen tvivl om, at L&S ikke tilbyder kortet for de blå øjnes skyld, men for at tjene penge. Og kunne de nu få en ekstra kunde på bøgerne, ja så er det jo en god sidegevinst.
At man så går glip af nogle rabatter, fordi man ikke lige har det rigtige kort, er helt horribelt.
Forretningerne der er hoppet med på vognen og tilbyder rabat når man bruger sit MasterCard må virkelig være blevet trynet af FDM, idet de ikke blot skal give rabat, men også betaler en procentdel til Nets for overhovedet at modtage betaling via MasterCard. De vil faktisk hellere have betaling via dankort .....
SÅ: De der IKKE bruger MasterCard, men alene fremviser FDM-kort burde faktisk have endnu større rabat end de der bruger kortet.
Kære FDM: Lad os dog få valgfrihed, om vi ønsker endnu et kreditkort, eller blot kan nøjes med det almindelige FDM-kort.
Nåh, næste mdr får jeg en regning for udnyttelse af kredit -en kredit jeg ikke har og jeg har 1000kr stående på kortet overført fra min egen bank i tilfælde af jeg skulle bruge det. Må igen kæmpe for at få udredt denne misforståelse.
Sommeren gik og jeg fik ikke brugt kortet. Jeg vil tilbageføre mine 1000kr til min egen bank igen -det kan man så ikke. Hæveautomat eller terminal. Jeg må have fat på en medarbejder der kan gøre det og han oplyser at mit kort nu er spærret og min netbank aftale ophørt.
Helt ærligt -er det sådan en flok amatører FDM vil arbejde sammen med... Det må kunne gøres bedre!!! Rabatter er fint -men ikke for enhver pris!
Problemet er bare, at vi er mange medlemmer, der ikke vil have det. Derved bliver marketingsafdelingens smarte ide til en boomerang, der rammer dem lige i det unødvendigt dyre konferencebord. For med en udvikling, hvor det rigtige medlemskort giver stadig færre rabatter, bliver utilfredsheden fra vores del af menigheden stadig større.
FDM er overordnet fin, men det her sammen med de til tider tåbelige holdninger fra FDM's trafikpolitikere gør det da år for år mere og mere ligegyldigt for mig, om jeg er medlem eller ej.
Just saying...
Det er ikke helt korrekt
- der hæves kun 10,- hvis kortet har været brugt og der skal overføres penge fra din normal bank til L & S for at udligne salto - ligger kortet ubrugt i pungen, så kommer der ikke overførselsgebyr på 10,- kr hver måned
Så - JA, hvis du bruger kortet så koster dert 10,- kr på måned når salto udlignes.
Personligt finder jeg det temmeligt billigt - specielt hvis man bruger kortet meget , da der på den måde stilles en mdr's kredit til rådighed - op til 32.000 kr - uden renter og gebyr - kun transaktionsgebyr på 10,- og så får du FDM rabatter automatisk når du benytter kortet hos rabat partnere
Hvad med 5-10.000kr. i stedet for?
Hvis det du skriver er rigtigt, er der noget helt galt med L & S godkendelsesprocedure - da de overhovet ingen risiko har hvis du vælger månedlig PBS transaktion fra din normale bankforbindelse.
Der et har i div erhvervsmedier været fremme at L&S bank hænger med røven i vandskorpen p.t - så der kan være en sammenhæng der med den åbenbart meget stramme ny kunde godkendelses politik og deres financielle situation.
Men så må vi jo bare kraftigt opfordre FDM til at skifte master card udbyder - der er nok aktøre på markedet der har en ordentlig bank rating DK & internationalt og som udbyder master card.
Så kære FDM, det er på tide med en kammeratlig samtale med Lån & Spar bank - ret ind eller vi skifter udbyder.
Det bør være muligt for alle FDM medlemmer at kunne udnytte / benytte FDM rabatordning, det bør ikke hængen sammen emd en bank godkendelse
Der kom bare et afslag og de nægter at komme med begrundelse for det!!
Skal man være millionær, for at kunne komme på tale til et kort?
Som udgangspunkt vurderes alle ansøger ud fra det indsendte ansøgningsskema.
Nogle gange er oplysningerne på ansøgningen ikke tilstrækkelig for en fyldestgørende vurdering og derfor anmodes normalt om indsendelse af seneste årsopgørelse.
Det er så på baggrund af denne den endelige vurdering baseres på.
Mange efterspørger hvorfor der ikke rettes henvendelse til egen bankforbindelse for indhentning af de nødvendige oplysninger.
Dette er ikke tilladt i Danmark, i det der ikke må finde samkøring af register sted.
FDM har ingen og må ikke have indsigt i medlemmernes økonomiske anliggender og er ikke deltagende i vurderingen af den enkelte ansøgning.
Derfor er det op til Lån&Spar Bank, at vurdere hvert enkelt ansøger på det indsendte materiale og ikke på andre informationskilder.
Det er således banken der har det fulde ansvar og risiko i forhold til den godkendte kredit på 30.000dkk, som følger med et FDM MasterCard.
Og FDM har intet at gøre med godkendelsen til FDM Mastercard
"FDM MasterCard er et tilbud til de medlemmer, der ønsker at få et internationalt, kombineret medlems-, betalings-, rabat- og kreditkort.
Grunden til, at man skal have et FDM MasterCard for at opnå visse rabatter er, at mange samarbejdspartnere - fx visse butikker og restauranter mv. - ønsker en automatisering af deres rabatordninger."
Så hjælper det jo ikke, hvis man får afslag fra Lån&Spar - uden nogen god forklaring, blot:
"Tak for din ansøgning om et FDM Mastercard. Vi har behandlet ansøgningen, og vi må desværre meddele dig, at vi ud fra en samlet vurdering, ikke kan bevilge det ansøgte"
Som jeg nævnte i indlæg #12 har vi god økonomi, jeg er godt nok gået på efterløn men har ingen problem ved det, da vi intet skylder hverken i hus, bil eller andet. Derudover har vi begge pensionsordninger.
Derfor ser jeg, ud fra en samlet vurdering, heller ikke anden udvej end at følge Per Larsen i indlæg #14. Hilsen Poul
Ola A. Johansen, chef for FDMs Partnerafdeling
For at imødekomme nogle af spørgsmålene i vores debatforum omhandlende FDMs MasterCard, følger her lidt specifik information og fakta:
FDM MasterCard er et tilbud til de medlemmer, der ønsker at få et internationalt, kombineret medlems-, betalings-, rabat- og kreditkort. Kortet virker som et effektivt instrument til at opnå alle rabatordninger (rabat trækkes automatisk), der kan fås som medlem af FDM, ligesom kortindehaveren opnår større fleksibilitet med hensyn til betalingen.
Grunden til, at man skal have et FDM MasterCard for at opnå visse rabatter er, at mange samarbejdspartnere - fx visse butikker og restauranter mv. - ønsker en automatisering af deres rabatordninger. Der kan derved spares en del administration, der kommer "rabatsatsen" til gode. Det er desuden et ønske fra FDMs side at kunne tilbyde medlemmerne en mulighed for at samle rabatterne op automatisk, så vores medlemmer ikke specifikt behøver at bede om rabatten. Langt hovedparten af FDMs rabatordninger kan stadig anvendes af alle medlemmer, uanset om de har et FDM MasterCard eller det almindelige FDM medlemskort. Dog ser vi en lille tendens til, at flere partnere kun ønsker at give automatiseret rabat.
Ud over rabatterne kan der være flere andre grunde til at erhverve sig FDMs MasterCard; fx ønsket om at få et kreditkort, da man i forvejen "kun" har et Visa/Dankort (der er ingen kredittid på Visa/Dankortet - beløbet trækkes med det samme), ligesom det kan være rart at have en ekstra kreditmulighed, eller fordi et FDM MasterCard giver mulighed for at sprede betalingerne over flere måneder.
Med et FDM MasterCard har man op til 42 dages rentefri kredit, og betaler man det fulde beløb tilbage hver måned, betales 0 kr. i rente. FDM MasterCard er således gratis at oprette og gratis at have (intet årsgebyr). Vælger man at betale via et indbetalingskort, er der heller intet månedsgebyr. Vælger man derimod BetalingsService, koster det kr. 10 om måneden, men selvfølgelig kun, hvis man har brugt kortet den pågældende måned, og/eller hvis der er en saldo der skal tilbagebetales.
FDM’s MasterCard giver – ligesom andre MasterCards og Visakort - mulighed for at handle næsten 30 millioner steder i hele 210 lande.
Generelt bør man altid anvende kreditkort med forsigtighed, og det er som regel bedst og billigst at indfri saldoen så hurtigt som muligt, hvis man kan. Men samtidig er det for mange mennesker en rar mulighed at kunne afvikle større køb over flere måneder. Her løber der imidlertid renter på, så dette bør indkalkuleres.
Forbruget på FDM MasterCard kan afdrages over flere måneder. Læs mere om hvordan her:
https://www.lsb.dk/fdm/content/fdm_fordele/alle_fordele/alle_fordele/fdm_mc/tilbagebetaling/ArtikelHvem vandt så det slag?
Hvorfor ikke blive i foreningen og kæmpe for det, du synes er det rigtige?
Og principielt er jeg faktisk modstander af sammenhmængen mellem medlemsrabat og et kreditkort.
Som nævnt i et par tidligere indlæg, burde der ikke være forskel på rabatterne uanset korttype (Medlemskort/kreditkort). Rabatterne burde kunne opnåes alene med FDMs store medlemstal. Det er mere end svært at gennemskue (nettorabatten) ved brug af kreditkortet, da denne afhænger af aktiviteten på kortet i forhold til variable renter, faste gebyrer m.v.
Det er efter min opfattelse et skråplan FDM er ude på hér.
Nej du er da ikke den eneste der er skuffet over Lån&Spar.
Jeg kan tilslutte mig din oprindelige beskrivelse:
"Jeg har aldrig været i Ribers, og min økonomi er OK - så derfor er jeg forundret over den behandling jeg har fået i Lån & Spar Bank.
Da Lån & Spar Bank bl.a. tilbyder, på deres låneansøgning, at man kan tilbagebetale hele det beløb der er brugt vis PBS, (det var også der jeg satte mit X). At Lån & Spar Bank ydermere ikke vil give en ansøg en begrundelse for afslaget, gør i mine øjne bare deres markedsføring endnu mere uærlig."
Jeg troede det kolde afslag var fordi jeg havde skiftet til en anden bank, efter tilsyneladende at have været en god L&S kunde i årevis. Det fik mig til at droppe ideen med deres rabatter over Mastercard og blot køre videre med mit nuværende gratis Visa-Dankort samt gratis Mastercard Gold med fri rejse-og afbestillingsforsikring, tilmed ingen overførselsgebyrer - det er service man kan forstå!
V.h. Poul
Hvis folk ønsker at bruge kreditmuligheden kan det være et ekstra tilbud til medlemmerne - Men man skal naturligvis huske at vise sit medlemskort for at opnå rabatten ;o)
Med venlig hilsen
Jens Dahl
Bedre kan det næppe siges. De to ting har nemlig ikke noget med hinanden at gøre!
B.A., Århus
Hvis folk ønsker at bruge kreditmuligheden kan det være et ekstra tilbud til medlemmerne - Men man skal naturligvis huske at vise sit medlemskort for at opnå rabatten ;o)
Med venlig hilsen
Jens Dahl
Man kan godt vælge et mastercard uden at have kredit tilknyttet. Det har jeg. Jeg benytter det kun til rabatter og har ingen overtræk på det. Man krydser blot af i det felt som spørger om man vil have 0, 10K, eller 30K i kredit. Så skal man heller ikke kredit vurderes.
Tusind tak for din oplysning - og måske skulle jeg alligevel tage en snak med L&S og så ansøge om et sådant FDM MasterCard; for når du kan bruge det på denne måde, så burde jeg vel også !
Næste år skal jeg have bilen undervognsbehandlet igen, og der kunne jeg måske få en rabat, som jeg ellers ikke ville få - selv om jeg da har benyttet det pågældende rustbeskyttelsesfirma i mere end 25 år.
Hilsen
Christian
Jeg bruger FDM Master Card ligesom du beskriver at du ønsker at bruge det, til rabatter.
Bliver du godkendt af L&S som kreditværdig og vælger PBS overførsel hver måned på det du har brugt på FDM Master Card i løbet af måneden - fra din normale bankkonto til L&S - så skal der ikke stå penge på Master Card for at du kan bruge det dagligt, da du har et kredit max på 35.000 på kortet og du betaler heller ikke renter overhovedet for det månedlige forbrug, da det nulstilles hver måned - eneste udgift er 10 K.r til PBS overførsel en gang om måneden hvis du har brugt kortet den måned.
M.V.H
Flemming Aagaard
Mit ærinde var mere, at der åbenbart forlanges at stå penge på kontoen - og her mindst 400 kr. hele tiden ud over hvad man måtte bruge, for at man kan bruge kortet i det hele taget. Og så siger i hvert fald jeg nej tak til at få dette kort - og det selv om jeg så ikke kan trække på de rabatordninger, som FDM tilbyder via deres MasterCard-ordning.
Iøvrigt, så benytter jeg mig generelt ikke af sådanne rabatordninger, idet jeg normalt køber mine varer de steder, hvor jeg synes at prisen passer - og så er en rabat på 5 til 10 % ikke meget at løbe til specielle forrretninger efter; og tit kan man forhandle en betydeligt bedre pris hjem andre steder.
Min kone og jeg er også medlem af Ældresagen - og her findes også en del rabatmuligheder; men vi benytter det så sjældent, så jeg erindrer ikke at vi har gjort det. Hvad FDM's medlemsrabat i udlandet angår, så har vi aldrig brugt det der - også selvom vi rejser et par gange hvert år; og her er det det almindelige medlemskort, som bruges.
At FDM selv mener, at de har en god rabatordning via, i dette tilfælde, Lån & Spar Bank's MasterCard, er da fint nok for mig - men omvendt, hvis medlemmerne er utilfredse, så burde FDM jo nok tage ordningen op til overvejelse.
Hilsen
Christian
Det er jo ikke sikkert du vil få nej til et Mastercard med kredit - i så fald, har du jo ikke noget problem.
Mit indlæg går mere på, at jeg ikke synes Lån & Spar Banks markedsføring giver indtryk af, hvor stram kreditvurdering de fører i forhold ansøgernes kreditværdighed.
Umiddelbart skal man selvfølgelig ikke være eller have været registreret i Ribers.Det er også fint, at de vil tjekke om der er økonomisk overskud hos ansøger til tilbagebetaling af et eventuelt lån.
Jeg har aldrig været i Ribers, og min økonomi er OK - så derfor er jeg forundret over den behandling jeg har fået i Lån & Spar Bank.
Da Lån & Spar Bank bl.a. tilbyder, på deres låneansøgning, at man kan tilbagebetale hele det beløb der er brugt vis PBS, (og det var der jeg satte mit X), så er det jo ikke længe ad gangen de skal yde kredit.
(Der er så heller ingen renteindtægt for banken ?!?)
At Lån & Spar Bank ydermere ikke vil give en ansøg en begrundelse for afslaget, gør i mine øjne bare deres markedsføring endnu mere uærlig.
Når jeg vælger at "brokke" mig, så er det bl.a. fordi, mange af de rabatter der er omtalt i Rabathæfte 2010, kun kan opnås, hvis der betales med Mastercard. Rabatterne opnåes altså ikke, hvis du bare viser dit almindelige FDM-kort.
Jeg har haft en del mail aktivitet med en FDM medarbejder.Der er megen venlighed, men stadig inge forklaring fra Lån & Spar Bank.
Men nu, hvor der altid skal stå mindst 400 kr. mere end hvad man bruger på kontoen, så er min begejstring kølnet lidt. Jeg havde regnet med at bruge kortet, og så et par dage før der trækkes sidst i måneden overføre til kontoen.
Så den FDM-rabat må jeg se "langt efter".
Omvendt, så har jeg da forståelse for, at Lån&Spar Bank har denne politik, for de skal vel også tjene lidt på ordningen !
Men da jeg har konto i anden bank, inkl, med kreditkort med rejseforsikring, så ville jeg kun bruge FDM MasterCard'et de steder, hvor der gives FDM-rabat; og den kan jeg så undvære mere, end kortet kan give mig i rabat.
Hilsen
Christian
FDM oplyser altså om alle priserne, og de er ret nemme at finde!
http://www.fdm.dk/filer/fdm-mc-prisliste-01042010.pdf
Så vidt jeg ved, så kan man få et kort uden kredit - sådan et havde jeg i hvert fald før mastercard'et kom fra FDM. Så hvorfor ikke bare vælge det, hvis man gerne vil have rabatten?
Jeg går ud fra, at jeg ikke er det eneste medlem, der har fået nej til kredit - men udelukkende fået "tilbudt" et 0-kredit kort. D.v.s. at jeg skal indsætte penge på kortet, inden det kan benyttes.
O.K. Det har jeg så gjort, men min rabat - den kan jeg først få glæde af en måned senere.
Vil jeg tanke benzin, så siger automaten at kortet er overtrukket, selv om det ikke er tilfældet. Lån & Spar Bank oplyser så, at der skal være mindst kr. 400,- på kortet, hvis det skal benyttes i en automat.
Hor er fleksibiliteten så hende - og hvem mon tjener på denne model !
Jeg har fået god opbakning af FDM, men Lån & Spar Bank har jeg ikke noget til over for.