Bliv medlem af FDM - det betaler sig Læs mere ›
Søg

Europark - hvordan man får ekstra meget ud af en pengemaskine

bent.larsen's billede
Medlem af
Redigeret d. 18.01.2012 kl. 22:15 | Bent Ørnbøl Larsen

For ikke så forfærdelig længe siden deltog jeg i et arrangement på Dampfærgevej 10 i København. Lige nord for bygningen er et større asfalt areal - det ligger mellem Dampfærgevej og havnebassinet. På fortovet ud mod vejen ved siden af indkørslen til parkeringspladsen står en parkeringsautomat fra Københavns kommune. 
Der står også et skilt, hvor der står at Europark kontrollerer området.

Jeg parkerer bilen og ser mig lidt omkring og kan ikke finde andet end Københavns Kommunes automat. Så jeg betaler så for parkering med mit Easy-park abonnement.

Til min store forbavselse kommer jeg tilbage noget tid senere, hvor jeg finder en bøde fra Europark. De skriver som begrundelse, at der ikke var en synlig kvittering for betalt afgift i forruden. Det var der jo ikke, fordi jeg havde jo betalt med Easypark. 

Jeg har så skrevet til Europark, hvor jeg har beskrevet (og dokumenteret) at jeg har betalt til Easypark og ikke helt kan forstå (dumme)bøden - det er et fantastisk firma - der går en uges tid - de har nået at sende den første rykker og den anden rykker kommer samtidigt med et noget ubehøvlet svar: Det er sandelig ikke deres skyld at jeg ikke kan finde ud af at betale til den rigtige rettighedshaver af parkeringsrestriktionerne........ Og at de i øvrigt vil sende mig til inkasso omgående hvis ikke jeg betaler dels (dumme)bøden dels deres noget grådige rykkergebyrer.

Så vidt jeg ved, har det vel opsættende virkning på deres krav, at jeg har gjort indsigelse....

Nå, men for nu at finde hoved og hale på sagen, kørte jeg en tur forbi Dampfærgevej igen. Jeg måtte jo konstatere, at Europark rent faktisk havde en automat på pladsen. Jeg kunne også konstatere at den stod i det fjerneste hjørne fra indkørslen og rigtig langt fra den automat fra Parkering København der stod ved indkørslen til området. Den var også så snedigt anbragt, at automatens front vender ud mod havnen, så den bliver rigtig svær at se før man kommer helt frem til automaten.

Jeg synes at der er et eller andet galt med en lovgivning der giver mulighed for at at man lejer et areal ud til et firma, hvis eneste store indtægtskilde er at kunne uddele bøder for at folk ikke overholder de selvbestaltede regler de har hængt op på området tilpas utilgængeligt så det ikke er muligt at se dem.

En rundringning til de mennesker jeg var sammen med - ca. 10 - kunne afsløre at jeg ikke var den eneste der var gået i den fælde.

Kære FDM - kunne i ikke endnu engang tage fat om emnet - det kan ikke være rigtigt at parkeringsselskaberne den ene gang efter den anden skal have mulighed for, i liberaliseringens hellige navn, at foretage talentløs skiltning og en i øvrigt helt urimelig jagt på ejeren af biler de mener er parkeret "ulovligt".

Jeg synes at det er langt fra fair at man etablerer et parkeringsområde, hvor man anbringer betalingsautomaten langt fra de normale adgangsveje til arealet og de bygninger der ligger omkring, samtidigt med at der ummiddelbart op til adgangsvejen står en automat fra Københavns kommune så man på bedste vis kan narre gode borgere til at putte penge i den forkerte automat og så i øvrigt indkassere bøder på arrangementet.

Ventlig hilsen

Bent Larsen
 

Kommentarer til: "Europark - hvordan man får ekstra meget ud af en pengemaskine"
thomas@micro-sys.dk's billede
Medlem af
Oprettet d. 19.01.2012 kl. 12:12 | Thomas Schulz
#5Jeg blev selv for nylig fik parkerings bøde. Jeg missede undtagelses skilt til et hovedskilt. På hoveskiltet stod man skulle have parkerings tilladelse... Men nedenunden var et skilt at lige netop det eneste sted jeg skulle hen, der var parkeringspladser undtaget.



Jeg var så også blevet forvirret over det givne sted selv havde en skiltning indenfor hvor der stod man kunne holde gratis med parkerings tilladelse *eller* til 10kr i timen et andet sted. (Hvad der rent faktisk var tilfældet var man kunne holde med parkerings tilladelse eller til 10kr - begge dele det andet sted - afhængig om der var plads. Jeg havde i hvert fald læst det sådan at jeg godt kunne holde hvor jeg gjorde.)



Men selve parkeringspladserne, som var 70-80 (jeg usikker, men relativt langt) meter fra det skilt jeg missede, havde absolut ingen skiltning eller mærkning overhovedet.



Endte med jeg og 2 venner alle 3 fik bøde der.. Jeg fik 2, lang historie... Men troede bøde #1 var pga. jeg ikke havde parkerings tilladelsen i ruden - det var første gang jeg var de havde faktisk misset skiltningen komplet. Min egen fejl, jeg var bare fulgt efter min ven... Bøde nr. #2 gjorde mig derfor lettere irriteret og dybt forvirret fordi jeg omhyggeligt havde placeret tilladelsen i ruden :)



Så teknisk set min egen fejl. Men derfor kunne parkeringselskabet jo godt have været lidt filnk og lige sat et enkelt skilt op på selve parkeringspladsen. Men jaja, lev og lær :)
CarstenRiis's billede
Medlem af
Oprettet d. 19.01.2012 kl. 10:09 | Carsten Riis
#4Det er korrekt, at selvom flere begår samme fejl, så er det ikke ensbetydende med, at systemet er forkert på den.

Det man dog fra "systemets" side bør kraftig overveje er om, at det man gør er godt nok eller om der skal justeres lidt på kommunikationsstilen for ligesom få den sidste gruppe med også, når denne gruppe altså har den samme adfærd og adfærden anses som uønskelig.



På min arbejdsplads er der også - vist nok - europark som styrer parkeringen, der er edderhugme god skiltning.   Eller bedre sagt:  siden jeg ved, hvor jeg skal kigge, så er der masser af skilte til gule, grønne, sorte og røde områder man skal parkere sin bil på, afhængig af ens parkeringstilladelse.

Om jeg som udefrakommende ville have samme overblik vil jeg stille mig tvivlende overfor.

Før jeg vil gøre mig til dommer overfor Bents eller Europarks adfærd, så vil jeg nu gerne se området ved selvsyn med hensyn til skiltning mv....og så se om det nu bør kunne gøres bedre.   

Jeg går nemlig ud fra, at Bent og de andre parkanter i samme situation er rimelig intelligente mennesker som havde til hensigt at gøre det rigtige, men grundet enten uopmærksomhed fra deres side eller ringe information om parkeringspligter/rettigheder, så er kommet til at gøre noget forkert.

 

Min personlige holdning er, at når nu ens private i øvrigt offentlig tilgængelige område er så forbandet for en selv, så bør man sætte et bom-system op, så der virkelig kræves mere end kørsel ind på området før man kan forpligtige andre til at betale x kroner, såfremt man gør det mindste forkert inde på området.

Det ved jeg dog ikke er den virkelig man færdes i "out there", hvorfor jeg naturligvis retter mig efter de regler som findes.....og men tillader mig lige at se om: man nu også har informeret om reglerne i tilstrækkelig omfang, så man kan forvente at de er forstået (og igen naturligvis ikke så pindet ud i detaljer, så man også får de "tillader mig at spille bare en smule dum, så kan det være jeg slipper" med i kredsen af personer som har forstået reglerne).

mvh

Carsten



 
Florin's billede
Medlem af
Oprettet d. 19.01.2012 kl. 10:02 | Torben Bo Bo Florin
#3Hej Bent

Jeg er bestemt heller ikke tilhænger af de metoder, de private p-selskaber benytter - men ret skal være ret!

Dine egne billeder viser tydelig skiltning allerede ved indkørslen til p-pladsen og derefter flere højtanbragte skilte. Betalingsautomaten vender måske nok ud mod vandet, men den er tydeligt skiltet ved siden af - med tekst på begge sider.

Du må nok tørre øjnene og betale!
VandFisk's billede
Medlem af
Oprettet d. 19.01.2012 kl. 09:09 | Teddy Østergaard
#2Det er muligt at Europark's automat ikke er placeret det smarteste sted, set med brugernes øjne. Men der er ved indkørslen, som der skal være, tydeligt skiltet med at du kører ind på et, af Europark, kontrolleret område. Så jeg kan som udgangspunkt ikke se problemet. DU har overset et skilt, og det er din fejl. Havde du set dette skilt ved indkørslen, havde du jo nok ikke hældt penge i kommunens automat :)

Jeg er ikke altid enig i de private parkeringsfirmaers metoder, men i dette tilfælde, vil jeg mene at skylden ligger helt på din side. At andre har samme problem, gør ikke modparten skyldig.
CarstenRiis's billede
Medlem af
Oprettet d. 19.01.2012 kl. 09:02 | Carsten Riis
#1Hej Bent

Velkommen til debatten.

Og ja, det med parkeringsregler er ikke for hvide mennesker. Jeg har stadig min første parkeringsbøde til gode, da jeg er forholdsvis ny i bilejer-sammenhæng (købte første bil i december2011, selvom jeg har kørekort i 21 år).

Hvis det er en konkret problemstilling du vil have FDM til at kigge på, så håber jeg, at du også har kontaktet dem direkte, da debatforummeet her er en slags  MedlemTilMedlem-diskussionsforum.

mvh

 

Carsten Riis

Skriv kommentar

GemGennemlæs
  • Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.
  • Tilladte HTML tags: <a> <p> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><span><div><br />
  • Internal paths in double quotes, written as "internal:node/99", for example, are replaced with the appropriate absolute URL or relative path.
  • Filter for image paths to CDN URLs

Yderligere information om inddataformater

Nyhedsbreve

Få nyheder, gode råd og tilbud,
der gør dit liv som bilejer lettere

FDM på Facebook