Bliv medlem af FDM - det betaler sig Læs mere ›
Søg

Emner i geografisk orden

Bredo's billede
Medlem af
Redigeret d. 16.10.2009 kl. 10:04 | Bredo kører For...

Hej
Her i denne afdeling kunne jeg godt have tænkt mig et Danmarkskort a la Googles hvor man kunne sætte linkede nåle på med tilhørende links med beskrivelser og kort.
Det giver mange muligheder for planlægning af ture og evt. downloads af andres oplevelser m.m. som en pakke klar til turen.
Jeg kender selv til et tilsvarende system som jeg desværre ikke kan ligge ind som program, men det har fungeret succesfuldt i mere end 7 år og jævnligt blevet opdateret.
 
Hvis man ikke bruger den gegrafiske registrering havner det let i en omgang rod som ikke kan bruges undevejs'.
Her er et eksempel på hvordan det kunne tage sig ud.
 
Der skal selvfølgelig være mulighed for at zoome ind/ud og til/fra-vælge emner så overskueligheden bliver tilpas.

De forskellige farvede punkter indikerer seværdigheder og oplevelser af vidt forskellig karakter som kan læses og ses' fotos fra som er synlig via vedhæftede links.

For visionært og ambitiøst
- nej sådan virker det
program som jeg hovedsageligt rejser efter (og med styret via GPS).
Men muligheden er der hvis FDM-webberne vil have noget stærkt at tilbyde medlemmerne. Forslaget skal nok først gives til FDM-webberne på en god dag''''. (smiley)
 
Med FDM hilsen
 

Kommentarer til Emner i geografisk orden
Bredo's billede
Medlem af
Oprettet d. 18.10.2009 kl. 07:56 | Bredo kører For...
#1Supplement.
Lille beskedent eksempel :
Klikker man på den brune firkant SV for Eskær Skov kommer der en omtale og foto fra min egen database -
Astrup Korset.
Stenkors fra middelalderen, der er dekoreret med tovsnoninger af romansk karakter.
Der har tidligere været et kors mere på den anden side af vejen.
Man ved ikke, hvorfor der er opsat kors, eller om det er den oprindelige placering.
© Viborg Amt - 2004.
-----------
Videregivet med tilladelse.
 

Med FDM hilsen

Skriv kommentar

GemGennemlæs
  • Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.
  • Tilladte HTML tags: <a> <p> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><span><div><br />
  • Internal paths in double quotes, written as "internal:node/99", for example, are replaced with the appropriate absolute URL or relative path.
  • Filter for image paths to CDN URLs

Yderligere information om inddataformater

Nyhedsbreve

Få nyheder, gode råd og tilbud,
der gør dit liv som bilejer lettere

FDM på Facebook