Hej
Vi har i år booket et par store pladser på denne plads i Frankrig , vi er 2 par med 2 store vogne 7m og 7,4 merter plus trækstang.
Er der nogen der har erfaringer med denne plads samt med omgivelserne og hvad vi absolut skal se. Det er første gang i Frankrig da vi ellers har besøgt Italien og Kroatien flere gange.
På forhånd tak
Få nyheder, gode råd og tilbud,
der gør dit liv som bilejer lettere
Kommentarer til: "Camping Ardeche , Domaine le pommeir "
Opret ny kommentarVi har fået plads A47 og A48 som de har fortalt at det var de største de havde
Nu håber vi bare på en super ferie.
Vi var på pladsen i 2010 og i starten (første 2 dage) synes vi, det var en lidt underlig plads - al info står på fransk/hollandsk (pladsen er eget af hollændere) og alt efter hvor på pladsen men ligger, skal man huske at tage wc-papir med ind på toilettet (stor fælles rulle). Badning foregik i samme rum som dem der vaskede op. Men det blev hurtig vendt til nogle sjove særheder og vi blev så betaget af pladsen og i det hele taget den franske natur/kultur, at vi måtte derned igen. Så der er booket til denne sommer.
I det hele taget en super plads, over luksus pool-område og skøn natur. Venlige franskmænd, der altid kunne finde en der kunne engelsk såfremt de ikke selv kunne.
Store pladser til en 7m vogn kan jeg anbefale B22, 23 el. 24.
Og selvfølgelig som Per skriver, er Pont Darc et uforglæmmeligt syn/oplevelse.
Men husk - en uge er langt fra nok
Vi har netop været på denne plads får år tilbage - tror det var tilbage i 2001 så der er nok blevet udvidet en del siden dengang.;-)
Det er en af de bedste ferier vi har været på ! Selve pladsen er meget skøn og idylisk. Der er stor højdeforskel på plasen, så hvis man er heldig kan man få en udsigtsplads med herlig aftenstemning. Swimmingpool-anlægget er fantastisk og børnene var vilde med alle rutchebanerne.
Selve nærområdet er godt til gå og cykelture hvis man er til det. Selve Villeneuve de Berg er meget idyllisk og jeg mener der var markedsplads i landsbyen et par gange mens vi var der.
Andre udflugtsmål : Tja - turen til Vallon Pon`t Darc er et sikkert hit. Det må I ikke snyde jer for ! Jeg har aldrig i mit liv set så ren en flod. Man kunne svømme der, sejle i kano hvis man er til det eller blot dase mens man ser på vovehalsene der springer ud fra selve klippen - se billede.
Glæd jer :-)
http://www.vallon-pont-darc.com/site/