Bliv medlem af FDM - det betaler sig Læs mere ›
Søg

207 elrudehejs problemer

6935765's billede
Medlem af
Redigeret d. 17.03.2011 kl. 23:57 | Karl Erik Chris...

På min 4 mdr. gamle peugeot 207 1.6 hdi 99g har jeg problemer med at lukke vinduet i føresiden under kørsel. Ruden kører op for derefter at straks at køre ned ugen til halvt åben position. Det autoriserede Peugeot værksted har nu to gange forsøgt at løse problemet ved at smøre gummi listerne ved vinduet. Men dette løser ikke problemet. Værkstedet forklarer at det er anti klem funktionen der træder i kraft, og at dette er helt normalt under kørsel pga. vindtrykket på ruden (anti klem funktionen måler på motorens strømtræk). Jeg kan ikke forstå at dette skulle være korrekt da jeg mener der burde være en endestop-føler der kan registrere at ruden er i oppe position. I oppe positionen burde anti klem funktionen ikke være i funktion. Er der nogen der har erfaringer med hvad der kan være årsagen og hvad der løsningen er. Værkstedet kan eller vil ikke løse problemet.

Kommentarer til: "207 elrudehejs problemer"
6935765's billede
Medlem af
Oprettet d. 17.04.2011 kl. 21:37 | Karl Erik Chris...
#3Jeg er blevet kontaktet af det autoriserede peugeot værksted igen hvor de gerne ville prøve at udskifte rudehejset. Dette blev udført for 2 uger siden og jeg har ikke oplevet problemer siden. Dejligt! Mange tak for interessen for mit indlæg. 
g-h's billede
Medlem af
Oprettet d. 18.03.2011 kl. 14:26 | Gert Hansen
#2 Anti-klem funktionen skal virke hele vejen op og den aktiveres rigtig nok, hvis modstanden er for høj.

Det tyder derfor på, at ruden kører meget stram i gummilisterne, eller også er det hele mekanismen, der går stram.

Selvfølgelig skal funktionen ikke aktivere, når ruden køres op under kørsel.

Det kan i specielle situationer dog forekomme, hvis vinden kommer fra en bestemt vinkel, så der dannes et undertryk uden for vinduet, der trækker så kraftigt i ruden, at modstanden bliver for høj.

 
Muenster's billede
Medlem af
Oprettet d. 18.03.2011 kl. 11:07 | Henrik Münster
#1Jeg synes nu ikke, anti-klemfunktionen burde træde i kraft under kørslen. Det sker i hvert fald ikke normalt på nogen af vores Peugeot'er, men vi har godt nok heller ikke haft en 207. Jeg har dog været ude for, at anti-klemfunktionen er blevet aktiveret engang for år tilbage, så det kan ske. Der er noget med, at man skal nulstille den igen, før ruden virker normalt. Jeg er ikke 100% sikker, men jeg mener, man skal køre ruden en gang helt i bund og så helt op igen. Har du prøvet det?

Skriv kommentar

GemGennemlæs
  • Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.
  • Tilladte HTML tags: <a> <p> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><span><div><br />
  • Internal paths in double quotes, written as "internal:node/99", for example, are replaced with the appropriate absolute URL or relative path.
  • Filter for image paths to CDN URLs

Yderligere information om inddataformater

Nyhedsbreve

Få nyheder, gode råd og tilbud,
der gør dit liv som bilejer lettere

FDM på Facebook