FDM kom ud af jubilæumsåret 2009 med et flot resultat. Trods finanskrise blev overskuddet på 24,5 mio. kr., oplyste FDMs formand, advokat Bent Halkier, ved foreningens ordinære repræsentantskabsmøde, der blev afholdt i slutningen af maj i Børkop.
Formanden betegnede resultatet som et udtryk for, at der var blevet udvist rettidig omhu, idet FDMs bestyrelse og ledelse allerede i slutningen af 2008 tog initiativ til besparelser og tilpasninger. Bent Halkier pegede også på, at FDMs datterselskaber, især FDM travel og FDM forsikring, havde klaret sig bedre gennem krisen end forventet og dermed havde bidraget til det gode resultat.
Det er også vigtigt, at det lykkedes at stoppe en begyndende medlemsafgang, sagde Bent Halkier, som roste medarbejderne i FDM for at have udvist stor gejst for at sikre, at FDM kom godt gennem krisen. Bent Halkier understregede, at bestyrelsen mener, at det er vigtigt at sikre gode økonomiske resultater, da det er med til at give FDM en større handlefrihed til at skabe nye fordele for medlemmerne.
Målet med en god økonomi er at udvide vores tilbud til medlemmerne, så vi kan fastholde og udvide medlemstallet, og det er med til at give FDM politisk indflydelse, sagde formanden.
Efter formandens beretning tog administrerende direktør Thomas Møller Thomsen ordet for at aflægge beretning om det forløbne år. Thomas Møller Thomsen kom ind på de konsekvenser, som finanskrisen havde haft i FDM. Faldende medlemstal og faldende omsætning på en række områder havde gjort det nødvendigt at begrænse omkostninger og tilpasse organisationen. Denne omstilling kombineret med nye vækstinitiativer og med krisens aftagen har medvirket til at vende udviklingen og det tilfredsstillende resultat i 2009, og er samtidig et godt fundament for de kommende års resultater, sagde han og tilføjede, at tilpasningerne og vækststrategierne nu er et godt fundament for de kommende års resultater.
Jubilæumsår med gang i
– Vi har skærpet vores markedsorientering i organisationen, og vi har fokus på at gøre vores bedste for at imødekomme medlemmernes og kundernes behov, sagde Thomas Møller Thomsen. Den strategi er et stærkt værktøj, og den bygger på et markedsorienteret grundlag, hvor vi ser på tingene udefra og ind.
FDMs direktør omtalte også de mange aktiviteter, der var med til at fejre foreningens 100-års-dag. Det var blandt andet kåringen af Danmarks bedste bilist, der havde mere end 15.000 deltagere, konferencer om forbrugeradfærd og infrastruktur, trafiksikkerhedsevents og internationale møder.
Thomas Møller Thomsen fortalte, at FDM for første gang i mange år havde oplevet et fald i antallet af medlemmer. Faldet var ikke alarmerende, men understregede, at i krisetider er medlemskaber af foreninger noget af det, der står først for, hvis der skal spares i husholdningen.
– Derfor har vi iværksat en række kampagner for at få vendt udviklingen, og vi kan glæde os over, at det hen mod slutningen af 2009 og specielt i første del af 2010 er lykkedes at få vendt udviklingen, så vi igen tegner flere nye medlemmer, end der melder sig ud, sagde han.
Thomas Møller Thomsen uddybede med at fortælle om forskellige tiltag, der er sat i værk for også at få nye grupper i tale som medlemmer. Et sådant initiativ er Young FDM, der er et tilbud rettet mod unge under 25 år.
Efter en kort omtale af FDMs medlemsrettede aktiviteter vendte Thomas Møller Thomsen fokus mod det politiske arbejde og omtalte i den forbindelse FDMs fortsatte pres for en grundlæggende reform af hele bilafgiftssystemet.
– Vi ønsker, at værdibeskatningen fjernes, og at der i stedet udarbejdes en anvendelsesafgift eller teknisk baseret årsafgift, som er baseret på både miljø og sikkerhed. Vi ønsker, at en ny afgiftsmodel er teknologineutral og ikke kun målrettet el- og brintbiler.
Ikke flere afgifter
Thomas Møller Thomsen tilføjede, at FDM derfor har vendt sig mod regeringens tanke om at finansiere en fortsat afgiftsfritagelse for elbiler med en forhøjelse af afgiften for alle andre biler:
– Vi ønsker afgiftslempelser, ikke øget afgift, sagde han.
Herefter rettede Thomas Møller Thomsen blikket mod FDMs mange forretningsområder og fremhævede specielt, at det i et hårdt år for rejsebranchen var lykkedes FDM travel at komme ud med et meget positivt resultat, hvilket han tilskrev dels rejsebureauets klare strategi med salg både i butikker og på nettet, dels de strukturtilpasninger, der blev gennemført i begyndelsen af året.
Campingsæsonen var til gengæld ikke helt i top. Vejret drillede, og det gav udfordringer til en trængt branche, fortalte Thomas Møller Thomsen, som også kunne oplyse, at der bliver arbejdet med et særligt campingkoncept for FDMs mange campinginteresserede medlemmer.
I FDM test og bilsyn var resultatet i 2009 meget bedre end tidligere år, men stadig med røde tal. – Test og bilsyn bliver nok aldrig en guldrandet forretning, men aktiviteten bidrager positivt til FDMs stærke forbrugerbrand, sagde Thomas Møller Thomsen og tilføjede, at det samtidig er en af de aktiviteter, der er med til at trække mange nye medlemmer til.
FDM forsikring er til gengæld ved at udvikle sig til et godt forretningsområde for FDM, samtidig med at selskabets tilbud giver medlemmerne fordele.
– Målet er, at forsikringsselskabet bliver en af de solide søjler i FDM, og at det samtidig bidrager til at fastholde og tiltrække medlemmer gennem attraktive tilbud, understregede Thomas Møller Thomsen.
Et andet af FDMs nyere tiltag, vejhjælpen, bidrog også positivt til resultatet, og FDMs direktør noterede med tilfredshed, at der nu er næsten 100.000 abonnenter i FDM vejhjælp.
FDM og vejhjælp hører sammen, og vi kan konstatere både i medlemsundersøgelser og i virkelighedens medlemsstatistik, at vores attraktive vejhjælpstilbud giver os nye medlemmer, samtidig med at det er med til at give eksisterende medlemmer endnu flere fordele ved medlemskabet.
Thomas Møller Thomsen sluttede af med at konstatere, at 2009 i høj grad var et år, som havde været med til at styrke det solide fundament, som FDM bygger på.
– Samtidig har vi et stærkt udgangspunkt for nye initiativer, som kan medvirke til at styrke FDM, til at fremme medlemmernes interesser, få flere medlemmer og en endnu stærkere forening, sluttede han.
Fotos: Michael Beck" src="" />




Billig autohjælp
Godt billån
Rabat på test og bilsyn
Fordelagtig forsikring
Teknisk og juridisk rådgivning
Bladet Motor
Rabat på campingpladser
Til bilen
Shopping
Seværdigheder
Arrangementer
Restauranter
Overnatning
FDM mastercard
Camping
FDM travel
Køreteknik og motorsport
Netbutik












