Om få år vil almindelige husholdningsbiler være forsynet med en tocylindret benzinmotor på under en liter. Den vil kunne køre omkring 35 km på en liter benzin, og C02-udslippet vil være nede på under en fjerdedel af det, vi kender i dag, takket være flittig brug af biobrændstof. 
Det glade budskab er en konsekvens af den udvikling af bilmotoren, Fiat netop har præsenteret. Teknikken hedder MultiAir, og Fiat forventer, at teknikken vil bidrage lige så meget til benzinmotorens udvikling, som commonrail-teknologien har betydet for dieselmotoren, altså nærmest et kvantespring.
Teknologien, som Fiat selv har udviklet, skal indtil videre kun deles mellem koncernens egne bilmærker. Det vil sige Fiat, Alfa Romeo, Lancia og netop indkøbte Chrysler. Den lille Alfa MiTo er udvalgt til at være første bil med MultiAir. 
Den nye teknik løser det problem, at en forbrændingsmo