Med næsten identiske priser og stort set helt ens grundkonstruktioner er det oplagt, at der ved første øjekast ikke er de helt store forskelle at spore mellem femdørsudgaverne af Peugeot 308 og Renault Mégane. Men der er forskelle, når man går dem efter i sømmene.
For at gøre sammenligningen rimelig har vi valgt at se nærmere på dieseludgaverne med 90 hk. Det er Peugeots mellemste dieselmotorvariant og Renaults mindste.
Renault leverer alle sine udgaver med partikelfilter som standard, mens Peugeot i nogle måneder endnu må leve med et alvorligt minus på miljøregnskabet, da partikelfilter end ikke kan bestilles til udgaven med 90 hk. Vil man have det, skal man op i motoreffekt, og så er det til gengæld standard. Det giver en klar grøn førerposition til Mégane, allerede inden vi har startet motorerne. Partikler er dog kun en del af miljøregnskabet, og i det samled