■ Lige siden de glade Mazda 626-tider i 1980erne har Mazda nærmest år for år forbedret sin populære familiebil, så den i dag fremstår som en af de bedste i mellemklassen. 
Det mærkes ikke mindst ved denne nye generation af Mazda 6, som i forhold til design og indvendig kvalitet synes at være nået endnu et skridt videre. Faktisk opleves denne nye 6er på visse områder lige så forfinet som de ellers noget dyrere biler i den eksklusive premium-klasse.
Men der er også enkelte minusser. På den tekniske side er Mazda 6 nærmest uforandret, og avanceret teknik som for eksempel direkte indsprøjtning, turboladere og smarte, selvskiftende gearkasser må man kigge i vejviseren efter. Men netop det forhold kan også vise sig at være Mazdas styrke. For mens priserne hos konkurrenterne kun kender en vej – op, hvis nogen skulle være i tvivl – så er det lykkedes at fastholde e